Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juhi Valdo Põdra valelik säuts. Foto: Twitter

Eesti politsei koos peavoolumeediaga teostasid viimastel päevadel Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) laimamiseks küünilise infooperatsiooni, kus moonutati informatsiooni kontekstist välja rebides tõde, et jätta ekslik mulje nagu kavatseksid SAPTK toetajad neljapäeval Madis Millingu matustele koroonapiirangute vastu protestima minna. Tuleb välja, et tõde on hoopis vastupidine ning SAPTK on kõigest alatu laimukampaania ohver, kirjutab Martin Vaher.

SAPTK vastane infooperatsioon sai alguse 7. veebruaril Twitterist, kui Põhja prefektuuri korrakaitsebüroo juht Valdo Põder sinna keskkonda kirjutas, et "sotsiaalmeedias levivad üleskutsed tulla Covid piirangute vastu meelt avaldama Madis Millingu ärasaatmisel. See ei ole ok. Kas Keegi saab päriselt aru mis nende inimeste peas toimub? #opjuht"

Postituse kommentaarides selgitab aga Põder täiendavalt, et monitooringu järgi olevat see väidetavalt sama seltskonna käekiri, kes iga nädal Toompeal protestimas käivad, inkrimineerides seega väidetavalt kavandatavat protestiaktsiooni Madis Millingu matustel SAPTK toetajatele. Ühtlasi on tähelepanuväärne, et Põder ei esita oma väidete kinnitamiseks mingeid tõendeid.

7. veebruari õhtul avastan ma Põdra postituse Facebookist, kus seda on jaganud üks mu sõber. Jagan ka seda omakorda. Kuna ma üldiselt usaldan politseid ning kuna ma soovin end SAPTK kaastöötajana ühtlasi selgelt võimalikest hullumeelsetest provokaatoritest distantseerida, siis kirjutan ka omapoolse kommentaari: "Täiesti nõus, see ei ole kuidagi okei. Mõned inimesed on vist peast segi läinud. Kõige jaoks on oma aeg ja koht ning kellegi matused pole kindlasti õige aeg ega koht protestiaktsioonide läbiviimiseks. Kes koroonapiirangute vastu meelt avaldada tahab, see tulgu parem neljapäeval kell 11 Stenbocki maja ette järjekordsele SAPTK poolt korraldatud piketile."

Läheb natukene aega mööda ja 8. veebruari pärastlõunal jõuab Põdra postitus otsapidi peavoolumeediasse, kui selle avaldab uudisena Postimehe meelelahutusuudiste portaal Elu24. Uudise pealkirjaks on: "Madis Millingu ärasaatmisele on plaanitud meeleavaldus? Politseinik: mis nende inimeste peas toimub". Ühtlasi on seal ära toodud Põdra väide, et monitooringu järgi olevat see väidetavalt sama seltskonna käekiri, kes iga nädal Toompeal protestimas käivad.

Uudisesse on lisatud ka minu Facebooki kommentaar ning kommentaar Kristi Loigo Facebooki seinalt: "Põhja prefektuuri korrakaitse juht jagab otseses mõttes laimu ja see ei ole OK! Miks rakendatakse oma propagandavankri ette surnud inimene? Vastus lihtne, et näidata meeleavaldajate vaimset ebastabiilsust. Väga inetu!" Ühtlasi küsib Loigo tõestusmaterjali Põdra väite kinnitamiseks ning leiab, et ilma selleta on tegemist "provokatsiooni, rahva lõhestamise ja valeinfo levitamisega".

Elu24 saatis päringu ka Põhja prefektuuri kommunikatsioonibüroole, kust said Põdra väite väidetavaks tõestuseks kuvatõmmise. Sellest nähtub tõepoolest, et neljapäeval, 10. veebruaril toimuvat vaktsiinivastaste protesti kutsutakse üles liigutama Vabaduse väljakule. "Ses suhtes, et suht mõttetu on ruuporiga seal jaurata, kui maja on tühi," seisab sõnumis. Viidatakse sellele, et poliitikud on Madis Millingu matustel ja Stenbocki maja on seetõttu tühi.

Esmapilgul tundub seega tõesti, et keegi provokaator on teinud sõnumirakenduses üleskutse SAPTK korraldatava piketi kaaperdamiseks ja selle üleviimiseks Vabaduse väljakule, et häirida Madis Millingu matuseid. Samuti võib jääda mulje nagu oleks tegemist kellegagi, kes ongi koroonapiirangute vastane protestija, kes käib iganädalaselt Toompeal SAPTK pikettidel.

Umbes poolteist tundi hiljem korjas selle loo ülesse ka Delfi, kes tegi sellest uudise pealkirjaga: "Politsei: Madis Millingu ärasaatmisele plaanivad koguneda koroonaprotestijad. Vooglaid: see võib olla väljamõeldis." Hiljem muudeti pealkirja natukene: "Madis Millingu ärasaatmisele plaanivad politsei väitel koguneda koroonaprotestijad. Vooglaid: tegemist on imelike inimestega." Sellest loost sai peaaegu terveks päevaks väljaande põhilugu ning ka selles loos kõlab Põdra väide nagu oleks monitooringu järgi see provokatsioon väidetavalt sama seltskonna käekiri, kes iga nädal Toompeal protestimas käivad. Delfi loos on ära toodud ka sama "tõestusmaterjal" kuvatõmmise näol, mis ka Elu24 loos.

Delfi on küsinud kommentaari ka SAPTK juhatajalt Varro Vooglaiult, kes leiab, et "see on ju elementaarne, et sa ei lähe kellegi matustele meeleavaldust korraldama. Kes iganes sinna läheb, see lihtsalt määratleb ennast mingisuguse imeliku inimesena. Ja palju õnne neile." Ühtlasi ütleb Vooglaid, et ta ei "võta kõige vähimatki vastutust millegi eest, mida tehakse väljaspool meie meeleavaldust. Igaüks vastutab oma aktsioonide eest ise."

Politsei moonutab tõde, et peavoolumeedia abil SAPTKi laimata

Kui politsei väidete ja peavoolumeedia kajastuse põhjal võib tõesti jääda mulje nagu keegi SAPTK toetajatest üritaks koroonapiirangute vastast protesti Vabaduse väljakule üle viia ja seega Madis Millingu ärasaatmist segada, siis on see ainult seetõttu, et see kuvatõmmis, mida politsei ja peavoolumeedia väidetava SAPTKi inkrimineeriva tõendina esitavad, on poolik.

Kui vaadata provokaatori postitust suuremas ulatuses, siis saab kohe selgeks, et tegemist ei ole kindlasti SAPTK toetajaga, vaid pigem vastasega:

Sellelt kuvatõmmiselt on selgelt näha, et pärast üleskutse tegemist hakkab varikonto "nebelwerfer" taga peituv provokaator vaktsiinivastaseid mõnitama. See ei ole selgelt ühegi SAPTK toetaja ega koroonapiirangute vastu protestija käekiri. Tegemist on selgelt sõgeda provokaatoriga, kes teeb ilmselt/loodetavasti lihtsalt halba nalja. Ühes teises sõnumis kirjutab ta veel, et "matusel on poliitikud head märklauad lumepallidele".

Ainult pahatahtlik või ebaaus inimene saab neid postitusi vaadates jõuda järeldusele, et tegemist on sama seltskonna käekirjaga, kes iga nädal Toompeal protestimas käivad ehk siis SAPTK toetajatega ja/või koroonapiirangute vastu protestijatega. Seda enam, et tegemist ei ole mingite sotsiaalmeedias levivate üleskutsete, vaid mingi SAPTKi vastase trolli privaatsõnumitega, mis on mingit viisi politseini jõudnud. Seega on see ilmne näide sellest, kuidas politsei ja peavoolumeedia ühise infooperatsiooni käigus on tõde lihtsalt pahatahtlikult pea peale keeratud, et SAPTKi, selle toetajaid ja koroonapiirangute vastaseid protestijaid mustata ja laimata.

Selle peale ei oska muud kosta, kui et häbi eelkõige politseile, kes reetis inimeste usaldust ning kasutas seekord peavoolumeediat kõigest oma instrumendina, et levitada ja võimendada SAPTK vastast valet. Samuti häbi selle eest, et politsei rakendas Madis Millingu matused küüniliselt oma propagandavankri ette. Selle asemel, et SAPTKi rünnata, peaks politsei hoopis provokaatoriga tegelema.