Mait Vaik. Foto: Reginleif Trubetsky

Kirjanik ja muusik Mait Vaik viitab Postimehes avaldatud arvamusloos hulgale Eesti e-valimisi puudutavatele küsitavustele ning leiab, et mõistlik oleks tagasi pöörduda klassikaliste pabervalimiste juurde.

Vaik märgib loos, et mitmed riigid, nagu Norra, on e-valimistest loobunud ja Eestiga sarnast süsteemi pole mujal maailmas rakendatud. Vaiki sõnul on infantiilne arvata, et elektroonilistel valimistel vigu ei esine – tema sõnul juhtus näiteks Belgias masinhääletamise tulemusel, et ühe kandidaadi poolt hääletas rohkem valijaid, kui neid nimekirjas olli.

Pabervalimiste eeliseks on Vaiki hinnangul nende detsentraliseeritus – igas jaoskonnas saab probleemide korral hääled uuesti üle lugeda, e-valimistel aga kogutakse hääled kokku tsentraalselt ja korduslugemine pole tema sõnul võimalik. (Sellest, kuidas e-valimistel häälte kokkulugemine toimub, saab lugeda näiteks temaatilisest Geeniuse artiklist – toim.).

Samuti viitab Vaik, et Eestis kui piiririigis on oht, et suurriigid võivad püüda e-valimisi mõjutada. Vaiki sõnul ei pea mitte e-valimiste suhtes skeptilised inimesed oma väiteid tõestama, vaid riik peab hoolitsema selle eest, et inimesed valimisi usaldaksid. Valimised peaks tema sõnul olema viimane koht, kus teha usaldusväärsuse arvelt muudatusi, et saavutada nö “progressi”.

Täismahus saab Vaiki seisukohtadega tutvuda Postimehes.

Toimetas Jaanus Vogelberg