Marina Kaljurand (keskel) osales koos teiste presidendiks pürgijatega teledebatil. Foto: Erik Prozes, Postimees/Scanpix

Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehe Martin Helme hinnangul on välisminister Marina Kaljurand, kes teatas täna, et kandideerib valimiskogus Eesti presidendiks, lihtsalt Reformierakonna ühe tiiva käepikendus, kelle puhul on pealegi teadmata, mis asjaoludel on ta saanud Eesti kodakondsuse.

Helme hoiatab oma Facebooki lehel avaldatud postituses “infooperatsiooni” eest, mille abil tahetakse Kaljuranda “presidendiks laulda”, nagu kümme aastat tagasi tehti seda Toomas Hendrik Ilvese puhul:

“Ma muidugi näen praegu selgelt, kuidas toimub infooperatsioon ehk katse kloppida üles (meedia)hüsteeria, mille laineharjal tahetaksegi olematu poliitkogemuse tõttu lihtsasti suunatav mitte-eestlane presidendiks upitada. Ilmselt on paljudel juba meelest läinud, kuidas neid osavalt manipuleeriti Ilvest presidendiks laulma. Alles pärast saadi aru, millise reha otsa oli astutud. Nüüd tahetakse inimesed sama reha peale panna astuma.”

“See hüsteeria või maania peab aitama varjata asjaolu, et Kaljurand on Reformierakonna ühe tiiva käepikendus. Hüsteeria on vajalik, et ratsionaalne loogika – ütled Marina, mõtled Autorollo ja härra Nilsson – ei pääseks kõlama,” kirjutab Helme.

Tõendeid sisaldav valitsuse arhiiv on pandud sobival ajal kolima

Helme sõnul tahetakse juhtida tähelepanu kõrvale küsimuselt, mis asjaoludel on Marina Kaljurand saanud Eesti Vabariigi kodanikuks.

“Meile teadaolevalt sai ta kas 1991. aasta lõpus või 1992. aasta alguses kodakondsuse mitte õigusjärgsuse alusel, vaid valitsuse eriotsusega. Väga sobivalt on valitsuse selle perioodi arhiiv pandud praegu kolima ja toimikuid ei ole võimalik leida,” jätkab Helme.

“Seadus ütleb, et kandidaat peab esitama tõestuse oma õiguse kohta kandideerida. Seega on see Kaljuranna kohustus esitada dokumentaalne tõestus mitte oma kodakondsuse kohta, vaid oma kodakondsuse õigusjärgsuse kohta.”