Illustratsioon: A. Popov, Bigstockphoto.com

Martin Helme (EKRE) hinnangul on kohtunike kinnises tsunftis väga kerge tekkima karistamatuse tunne ja võõrandumine ühiskonnast, samuti ettekujutus, et teatakse teistest paremini, mida on riigile või ühiskonnale vaja.

Meenutades Tallinna ringkonnakohtu kohtunike otsust kohustada Harju maavalitsust kandma registrisse Rootsis sõlmitud samasooliste "abielu", tõdeb Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme, et kui kohtunikud hakkavad otsuseid langetama lähtudes oma maailmavaatest ja mitte kehtivatest seadustest, oleme jõudnud kohtute omavoli ja türannia alla.

"Kui paljud üldse teavad, kuidas kohtunikud ametisse saavad? Kuidas või kas neid saab ametist vabastada? Kui paljud teavad näiteks seda, et halduskohtuniku palk on sama suur kui riigikogu liikmel, ringkonnakohtunikul aga juba suurem?" küsib Martin Helme.

"Vastus on, et kohtunikuks saadakse riigikohtu ettepanekul presidendi poolt ametisse nimetamise järel, riigikohtunikud paneb ametisse riigikogu, samuti riigikohtu esimehe ettepanekul. Ja vallandamine? Praktikas on nii, et kohtunikuamet on eluaegne ja ametist saab kohtuniku vabastada ainult ülejäänud kohtunike otsusel," kirjutab Helme.

"See tähendab, et meil on suletud tsunft, kes ennast taastoodab. Taolises tsunftis on väga kerge tekkima karistamatuse tunne, korruptsioon, võõrandumine ülejäänud ühiskonnast. On kerge tekkima ettekujutus, et teatakse teistest paremini, mida on riigile või ühiskonnale vaja, ja isegi kui ei teata, siis – mida te meile ikka teha saate?!"

Lahendust näeb Martin Helme kohtunike ameti muutmise tähtajaliseks ja rahva poolt valitavaks:

"Tegelikult on tsunftistunud, võõrandunud ja kõrge korruptsiooniriskiga kohtunikkonna probleemile olemas lihtne ja tõhus lahendus. Selleks on kohtunike ameti muutmine tähtajaliseks ja rahva poolt valitavaks. Jah, see nõuab nii põhiseaduse kui ka kohtute seaduse muutmist, kuid praegune süsteem ei teeni ilmselgelt enam ei õigust, õiglust ega ka mitte eesti rahvast."

Loe Martin Helme artiklit täismahus portaalist Uued Uudised.