Sven Mikser, Taavi Rõivas ja Margus Tsahkna. Foto: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix

Riigikogu EKRE fraktsiooni juhi Martin Helme hinnangul on kooseluseaduse läbisurujad otsustanud koondada surve IRL-ile, kuna nii Keskerakond kui Vabaerakond on muutunud kooseluseaduse suhtes üha jäigemaks. Surve jätkudes pole välistatud valitsuskriis, leiab Helme.

Kui mõnel eelnõul puudub saadikute enamuse toetus, siis pannakse see kõrvale, kirjeldas Helme riigikogu tavapraktikat. Kooseluseaduse puhul aga pole see nõnda. "Selles küsimuses allaandmine ei ole variant," iseloomustas Helme kooseluseaduse eestvedajate fanatismi.

Möödunud nädalal riigikogus toimunud sündmusi seletab Helme arvates see, et IRL-ile anti koalitsioonikaaslaste poolt sõnum: tagage toetus kooseluseaduse rakendusaktidele, muidu lendate valitsusest välja. Küsimus polnud enam selles, kas Juhan Parts saab või ei saa Euroopa kontrollikotta.

"Tundub nii, et Margus Tsahkna uskus seda, fraktsioon ei uskunud seda. Ja Tsahkna tegi teatud kokkulepped või lubadused ära, fraktsioon ei olnud nendega nõus, sellest siis need neljapäevased väänlemised ja hüplemised siin olid," ütles Helme ja lisas: "Kindlasti surve jätkub ja mina ütlen, et kui see surve samamoodi jätkub, siis väga kiiresti jõuab Eesti valitsuskriisini."

Alanud nädalal lisandub riigikogu õiguskomisjoni veel üks Keskerakonna esindaja ning kooseluseaduse vastased saavad seal ülekaalu, mis annab lootust käiku lasta kooseluseaduse tühistamise eelnõu. "Selle nädala lõpuks on selle seaduseelnõu tulevikuperspektiivid paremad kui kooseluseaduse rakenduseelnõu tulevikuperspektiivid," märkis Helme.

Vaata videousutlust Martin Helmega siit.