Martin ja Mart Helme. Foto: Veiko Vihuri

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme leiab, et Mart Helme väide, nagu oleks erakond Ukraina sõja osas neutraalne, oli ebaõnnestunud. Ta rõhutab, et EKRE ei ole venemeelne ega Ukraina vastane, samuti pole nad selle sõja kontekstis neutraalsed. Temaga nõustub ka EKRE europarlamendi saadik Jaak Madison. Mart Helme nendib ka ise, et öeldu ei kukkunud tal täiesti korrektselt välja ning loomulikult toetab erakond Ukrainat.

EKRE aseesimees Mart Helme ütles kolmapäeval ERR-i venekeelses saates "Otse uudistemajast", et EKRE toetusele võib mõju omada erakonna neutraalne positsioon Ukraina sõja suhtes.

"Me leiame, et parim lahendus – see on rahuleping, kui raske see ka ei oleks mõlemale poolele – nii vähemalt ei hukku enam inimesed. Me pole Venemaa poolt või Ukraina poolt, me oleme rahu poolt," rääkis Helme.

EKRE esimees ja Mart Helme poeg Martin Helme ütles, et tegemist oli ebaõnnestunud lausega. "Ebaõnnestunud oli ta selle nurga alt justkui me ei toetaks Ukrainat, aga põhisõnum, mida Mart tahtis öelda, oli see, et peaks keskenduma rahule püüdlemisele. Mart on üks paremaid geostrateegilisi analüütikuid Eestis, kes näeb seda suurt pilti. Aeg-ajalt unustab ta ära, et tal on vaja hoida valimistel sõnumidistsipliini," rääkis Helme.

"Ma olen ärritunud kõigi inimeste peale, kes arvavad, et sellest ühest lausest saab teha järelduse justkui EKRE oleks venemeelne või Ukraina vastane. Ei!" ütles Helme. "Me pole neutraalsed selle sõja kontekstis," lisas ta.

Ka Mart Helme möönis täna, et tema kommentaar ei kukkunud tal vene keeles täiesti korrektselt välja ning lisas, et loomulikult toetavad nad Ukrainat.

"Me oleme kõikidel kordadel, kui siin riigikogus on avaldusi vastu võetud Ukraina toetuseks, oleme neid toetanud… mina isiklikult olen neid toetanud. Nii et küsimus ei ole selles, küsimus on selles, et seal iga päev saavad inimesed surma. Kui me vaatame, milline purustustöö käib Ukrainas, siis on ju päevaselge see, et mida kiiremini see lõppeb, seda parem," selgitas Mart Helme, lisades, et Ukraina riik peab seejuures püsima jääma.

EKRE aseesimees ja europarlamendi saadiku Jaak Madison ütles, et "EKRE valdava enamuse seisukoht on, et oleme rahu poolt, aga oleme ka Ukraina poolt, sest rahu saab tulla ainult siis, kui Ukraina suudab kaitsta oma iseseisvust ja suudab kaitsta ennast agressori vastu, kes täna on kahtluseta Venemaa".

Ta kinnitas, et EKRE on selgelt Ukraina poolt. "Aga oleme ka rahu poolt, et võimalikult kiiresti sõda lõppeks ja sõda peab lõppema Ukraina võiduga. See on erakonna selge arvamus. Ukrainat tuleb toetada, aga arvestades meie võimalusi," märkis Madison.

Toimetas Martin Vaher