Martin Helme. Foto: kuvatõmmis

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimehe Martin Helme sõnul ei lepita abielureferendumi ära jäämisega ei valitsuses olles ega ka opositsioonis. Samuti ei saa tema sõnul leppida parlamendi töö takistamisega opositsiooni poolt, vahendab Postimees.

"Taoline tuhandete parandusettepanekute tegemine on ju iseenesest parlamendi töö takistamine. See ei ole enam tavapärane opositsiooni legitiimne obstruktsioonipoliitika, kus mingile teemale teravdatud tähelepanu juhitakse. Me räägime ikkagi kuudepikkusest parlamenditöö seiskamisest," kommenteeris Helme opositsiooni kavatsust abielureferendumi eelnõule pärast esimest lugemist tuhandeid parandusettepanekuid teha.

Tema sõnul on sellise taktikaga leppimise korral Eestis parlamentarismi normaalne toimimine hävitatud ning ei ole võimalik leppida sellega, et valitakse välja mingid teemad, mille osas vähemusel on blokeeriv õigus. Helme on veendunud, et see olukord tuleb igal juhul ära lahendada ning kui see tuleb ära lahendada abielu teema juures, siis seda ka tehakse.

EKRE abielureferendumi ära jäämisega ei lepi

"Nii kaua, kuni meie oleme valitsuses, nii kaua me ei lepi sellega, et see abielureferendum jääb ära. Ega me lepi sellega ka siis, kui oleme opositsioonis. Kui on vaja, siis teeme mingisugused muud muudatused kas kodukorda või istume siin kuude kaupa tõepoolest ja hääletame neid läbi. Aga me ei lepi sellega, et nende parandusettepanekute kaudu kogu eelnõu nurjatakse," on Helme abielureferendumi küsimuses vankumatu.

Süü lasub opositsioonil

Kui abielureferendumi arutelu peaks riigikogus kuudepikkuseks venima ning hakkama näiteks koroonakriisiga toimetulekut takistama, siis tuleks Helme hinnangul opositsioonil peeglisse vaadata, sest kui on tõepoolest nii palju teisi tähtsaid teemasid, mida tahetakse arutada, siis võib-olla nad ei tegeleks riigikogu töö seiskamisega.

Abielureferendum on raiutud koalitsioonileppesse

Kokkuvõtteks ütleb Helme, et abielureferendum oli üks asi, mida nemad väga koalitsioonilepingusse soovisid: "Ei saa olla niimoodi, et koalitsioonileping toimib nagu Suure Peetri ja Väikse Peetri kotikene, et teised saavad omad asjad tehtud ja siis see asi, mis meile on oluline, sellel kohe kuidagi ei tule hääled kokku. Siis ei ole hääli enam koalitsioonil."

Toimetas Martin Vaher