President Kersti Kaljulaidi juures aastalõpu visiidil käinud riigikogu õiguskomisjoni liikmed kuulsid riigipealt, et kooseluseaduse rakendussätetega tuleb edasi minna. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna aseesimehe Martin Helme sõnul on Kersti Kaljulaidi ähvardus riigikogule vastuvõetamatu. Intervjuus portaalile Objektiiv ütles Helme, et taoliste avaldustega asetab president end põhiseadusliku korra lammutajate ja mitte kaitsjate ridadesse.

"President Kaljulaid sisuliselt ähvardas riigikogu. Riigikogu õiguskomisjon käis Kaljulaidil aasta lõpu puhul külas ja president ütles, et riigikogu "parem võtku vastu" kooseluseaduse rakendusaktid, muidu peavad kohtud seda tegema," ütles Martin Helme ja lisas, et selline positsioon presidendilt on õige mitmel põhjusel vastuvõetamatu.

"Esiteks. President Kaljulaid ei ütle riigikogule, mida riigikogu tegema peab või ei pea. Täpselt samamoodi ei ütle kohtud riigikogule, mida ta peab või ei pea tegema," märkis Helme.

"Teiseks. Presidendi amet Eestis on selline, millelt eeldatakse, et president päevapoliitikasse ei sekku. Kaljulaid on nüüd juba mitmel moel ja mitmel teemal päevapoliitikasse sekkunud. Tuletame meelde, et enne valimisi kutsus ta üles mitte hääletama EKRE poolt, mis on nii madal poliitiline tase, kui üldse olla saab," meenutas Martin Helme kohalike omavalitsuste valimiste eelseid avaldusi presidendi suust.

"Kolmandaks. Põhiseaduse kaitsmine on üks presidendi rollidest. Kui president läheb parlamendi kallale nagu comandante ja ütleb, et riigikogu peab nii tegema, nagu tema käsib, siis sellega annab ta mõista, et võimude lahusust ei ole, parlament pole suverään ja et tema pole mitte põhiseadusliku korra kaitsja, vaid selle lammutaja," ütles Martin Helme.

Jaak Madison: pole presidendi asi parlamendiliikmetele kooseluseaduse läbisurumiseks korraldusi anda