EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme ütles Vao juhtumi uurimise lõpetamist kommenteerides, et aasta tagasi toimunud põleng on ülimalt kahtlane ning õhku jääb võimalus, et tegemist oli valitsuse poolse provokatsiooniga, mille abil taheti demoniseerida immigratsioonivastaseid jõude.

“Süütamine oli toimunud, nagu nüüd uurimine on välja selgitanud, väga peenelt. Kuigi maja ümbruses on palju turvakaameraid, siis süütaja oli osanud neid kõiki vältida,” ütles Martin Helme videointervjuus Nõmme TV-le.

“Tänase päevani jääb õhku võimalus, et tegemist oli provokatsiooniga, palgatud või hangitud või korraldatud valitsuse poolse provokatsiooniga näiteks, mille eesmärgiks oli siis immigratsioonivastaste jõudude demoniseerimine ja immigratsioonivastase retoorika keelustamine vihakõne seaduse vastuvõtmise abil. Kõik see on ülimalt kahtlane, mis tookord toimus.”

Martin Helme meenutas, et ta ütles juba tookord, et süüdlast ei leita.

2015. aasta 3. septembri öösel pandi Lääne-Viru maakonnas Väike-Maarja vallas Vao külas põlema varjupaigataotlejate majutuskeskuse välissein. Eesti poliitilised liidrid mõistsid juhtunu hukka ja andsid mõista, et tegemist on rassimist ja sallimatusest motiveeritud vihakuriteoga.

Tänaseks on uurimine lõpetatud ilma süüdlast tuvastamata.

Juhtkiri: kas Vao põlengu taga on mõni eriteenistus või eritellimus?