9. mai tähistamine pronkssõduri juures 2021. aastal. PIlt: YouTube'i ekraanitõmmis

2021. aasta 9. mail keelas kaitsevägi Kaitseväe kalmistul asuva pronkssõduri lähistel sõduritel vormi kandmise, kuna vormis Eesti sõdurid "ei sobinud konteksti".

Tallinnas Filtri teel asuva kaitseväe staabi- ning sidepataljoni ajateenijad pidid 2021. aasta 9. mail kasamusse naastes olema erariietes, kuna vormi kandes oleks nad pronkssõdurist möödudes võinud kaitseväe hinnangul jätta vale mulje, vahendab Eestiuudised.

Kaitseväe pressijaoskonna ülem kapten Taavi Karotamm selgitas toona, et erariiete kandmise eesmärk oli ennetada sündmuse kontekstist välja rebimist. "9. mail on Kaitseväe kalmistu ning staabi- ja sidepataljoni lähedale oodata hulka pronkssõduri jalamile lilli viivaid inimesi. Kuna linnaloalt väeossa naasevad ajateenijad võivad läbida antud piirkonda ja rahvamassi, siis on soovitav seda teha erariietes." Tema sõnul sooviti vormikeeluga vältida võimalust, et piirkonnas kaitseväe vormis liikumine rebitakse kontekstist välja ja seda kujutatakse pahatahtlikult muul viisil kui linnaloalt naasemine.

Isamaalane, endine kaitse- ja tänane välisminister Urmas Reinsalu kommenteeris: „On täiesti absurdne, et ajateenijatel keelati 9. mail vormis väeossa naasmine, sest seda „oleks võinud kasutada pahatahtlikult". Meil on ju Eesti riik, kui me sellest ise vaimselt ei tagane. 9. mail kaitseväe vormi asemel tsiviilriiete kandmise nõue on olulise sümbolväärtusega samm, mis kujutab endast Eesti Vabariigi taandumist. Sellega ei saa nõustuda ega leppida!" 

Reinsalu lisas, et kehtivate piirangute järgi võib välitingimustes koguneda 150 inimest kuni kümnest inimesest koosnevates gruppides, ent pronksmehe juurest lubas valitsus läbi käia enam kui kümnel tuhandel inimesel.

2021. aasta 9. mail oli peaminister reformierakondlane Kaja Kallas ja kaitseminister samast parteist Kalle Laanet. Martin Herem on kaitseväe juhataja alates 2018. aasta 11. jaanuarist, millisele ametikohale esitas ta toonane kaitseminister, Isamaa liige Jüri Luik. Staabi- ning sidepataljoni juhtis kõnealusel päeval kolonelleitnant Priit Averkin, kes sama aasta 27. juulil andis ameti üle kolonelleitnant Taavi Otsalainenile.

9. mai on tähtpäev, mida suur osa kohalikust vene kogukonnast tähistab Eesti "vabastamisena" ehk tegemist on Eesti teise NSVLi okupatsiooni alguse tähtpäevaga.

Toimetas Karol Kallas