Martin Schulz tänasel parteikonverentsil innustunult kõnet pidamas. Foto: Scanpix

Saksa sotside liider ja kantsleri kohusetäitja Angela Merkeli potentsiaalne päästja vinduvatel koalitsioonikõnelustel Martin Schulz esines üleskutsega luua aastaks 2025 "Euroopa Ühendriigid".

"Ma tahan Euroopa põhiseaduslikku lepet, mis loob föderaalse Euroopa," ütles Schulz parteikonverentsil, mis peab otsustama, kas koalitsiooni Merkeliga hakatakse kompama või mitte.

Endine Euroopa Parlamendi president pani ette, et kodanikuühiskondade ja kodanike osalusel koostataks kirjalik konventsioon, mis seejärel esitataks ratifitseerimiseks kõikidele liikmesriikidele.

Kes konventsiooni hülgaksid, lendaksid automaatselt blokist välja.

Ainult ühiselt tuleb Euroopa – "meie elukindlustus" – toime väljakutsetega nagu kliimamuutused ja massiimmigratsioon, hoiatas Schulz.

Ning üksnes ühtse ja integreerituna on superriik suuteline seiskama parempoolsete rahvuslaste pealetungi, nagu seda on täheldatud lisaks Saksamaale ka Austrias, Taanis, Prantsusmaal, Hollandis ja Soomes.

Ühtlasi oleks euroalal vaja rohkem investeeringuid ning omaenda rahandusministrit, aga ka eelarvet.

Ning kui sotsiaaldemokraadid tõepoolest Merkeliga koos valitsema hakkavad, tuleks teha lõpp Euroopale kasinust pealesuruvale poliitikale, mida Merkel ja tema kauaaegne rahandusminister Wolfgang Schäuble viljelenud on.

Euroopa Taas Suureks Tegija seltsimeeste aplausi nautimas. Foto: Scanpix