Matemaatikahariduse õppejõud sattus meedia tähelepanu alla juba 2018. aasta jaanuaris kui kuulutas, et "matemaatikaõpetuse meritokraatia on valgesuse tööriist." Foto: Fox News'i ekraanitõmmis

New Yorkis asuva Brooklini kolledži matemaatikahariduse õppejõud Laurie Rubel leiab, et objektiivne tõde on sotsiaalne konstruktsioon ja matemaatika eesmärgiks on valgete ülemvõimu kehtestamine.

Kolmandal augustil säutsus Rubel Twitteris: "Te kõik peate aru saama, et idee, nagu matemaatika oleks objektiivne või neutraalne ON MÜÜT #takebackmath (vallutage matemaatika tagasi), vahendab Breitbart.

Rubeli säutsu on jaganud paljud professorid ja haridustegelased, selahulgas Harvardi ja Illinoisi ülikoolide õppejõud.

Õppejõud jätkab säutsulõimes: "Idee, et matemaatika (või andmestik) on kultuuriliselt neutraalne või mingilgi viisil objektiivne, on MÜÜT. Mina olen valmis sellise arusaamisega edasi liikuma. Kes minuga kaasa tuleb?"

Ja järgmisel päeval: "koos väljendiga "loomulikult on matemaatika neutraalne, sest 2+2=4" käivad koos (õõvastavad) väited "matemaatika on puhas" ja "kaitske matemaatikat." See kõik haiseb patriarhaalse valge ülemvõimluse järele. Minu arust peaks inimeste eest kandma rohkem hoolt ja kaitsma planeeti (mille teenistusse tuleb matemaatika rakendada).

Rubeli objektiivse matemaatika dekonstrueerimisele elas kaasa näiteks Harvardi ülikooli doktorikandidaat Kareem Carr, kes leiab, et matemaatika tuleb ümber teha, kunas selle on suuremas osas välja arendanud valged mehed.

"Inimesed arvavad, et see on subjektivism, kui arvatakse, et matemaatika on läänelik. Ma ei saa sellest aru. See on objektiivne fakt, et kaasaegse matemaatika juures olid mingid inimeste grupid kaasatumad kui teised. Nad võisid *üritada* seda teha objektiivselt, kuid pole rumal küsida, kas nad sellega ka hakkama said," kommenteeris Carr.

Kraadiõppurite ja teadlaste suhtlusportaalis Researchgate.net üles loetud Rubeli teadustööde teemasid vaadates avaneb tõeline virgunud matemaatika peeglitagune maailm.

Iisraeli Haifa ülikooli lõpetanud naismatemaaatik on uurinud teemasid nagu: "Iisraeli palestiina/araabia naiste kogemus matemaatikaharidusega: intersktsionaalne analüüs," "Matemaatika omasooiharastamine: õpetajaharidusele eelnev matemaatika binaarsete vastandite katkestamine" ja " "Madalate ootuste pehme sallimatus" ja selle roll matemaatikahariduse abil valge ülemvõimluse säilitamisel."

Mõned teadlased on siiski ka Rubelile ja tema mõttekaaslastele vastu hakanud. James Lindsay, kes sai 2017. aastal kuulsaks avaldades progressiusklike väljaannetes "Peenised põhjustavad kliimasoojenemist" tüüpi "teadusartikleid," vastas õpetlasele, et mida iganes keegi ka "õiglaseks" ei peaks, on matemaatika siiski objektiivne teadus.

"Matemaatika on kindlasti objektiivne ja progressiividele tuleb selgeks teha, et inseneriteaduse saavutused nagu kosmosereisid ja raketiteadus on üles ehitatud matemaatiliste avaldiste stabiilsele vundamendile, nagu 2+2=4 on objektiivselt tõene, mitte suvaline kultuuriõnnetus," säutsus Lindsay.

Rubel osutab oma väite "matemaatika pole objektiivne" tõestamiseks esimesena portaalile mathwashing.com, mis räägib ainult algoritmide manipuleerimisest ja millel pole matemaatika alustega midagi pistmist.

Toimetas Karol Kallas