Julius Friedrich Seljamaa hauatähis Rahumäe kalmistul, kujur Ferdi Sannamees. Foto: Urmas Saard

Riigimehe ja diplomaadi Julius Friedrich Seljamaa surmast möödub 17. juunil 80 aastat.

Keskpäeval meenutavad teenekat Eesti poliitikut lipurivistusega Rahumäe kalmistul Sindi gümnaasiumi õpilased. Mälestuskogunemisel viibivad Sindi linnapea Marko Šorin, Sindi muuseumi töötajad, ajalooklubi liikmed, gümnaasiumi õpetajad, lipu seltsi liikmed. Samuti Jüri Trei Jaan Poska Mälestusfondist, Trivimi Velliste Laidoneri seltsist ja suurmehe pojapoeg Jüri Seljamaa.

Mälestushetkel tuuakse Seljamaa perekonna kalmule lilli, süüdatakse küünlad ja meenutatakse meie riigi ühte rajajat ning suurmeest.

Sindis sündinud, õppinud ja töötanud Seljamaad tuntakse eeskätt diplomaadi, poliitiku ja ajakirjanikuna, kelle elu on olnud erinevatel aegadel seotud Rakvere, Peterburi, Tallinna ja erinevate välisesindustega. Ta osales Tartu rahu läbirääkimistel ja Seljamaa allkiri on rahulepingul, mida hiljem on nimetatud Eesti Vabariigi  sünnitunnistuseks.

Seljamaa mälestuse jäädvustamiseks tema sünnilinnas on algatatud mälestusmärgi püstitamiseks üldrahvalik rahakorjandus. Mullu 22. septembril esitas Sindi ajalooklubi  linnavalitsusele palve kiita heaks kodanikeühenduse algatus, millele samal päeval toimunud linnavalitsuse istungil anti üksmeelne toetus ja avati annetuste tegemiseks vajalik pangakonto: Swedbank – EE102200001120145828, märksõna “Seljamaa”.