Angela Merkel, Emmanuel Macron ja Vladimir Putin. Foto: Scanpix

Saksamaa ja Prantsusmaa liidrid Angela Merkel ja Emmanuel Macron soovivad Putini-Bideni tippkohtumise järgselt uut ELi strateegiat, mis hõlmaks endas suuremat koostööd Venemaaga ühiste huvide arendamiseks, kirjutab Financial Times.

Diplomaatiliste allikate sõnul soovib Merkel Putini ELi tippkohtumisel kutsuda ning initsiatiivi toetavat ka Macron. Väidetavalt on ELi ja Kremli esindajate vahel toimunud ka esialgsed diskussioonid selle osas, kas oleks võimalik korraldada Putini osalusega tippkohtumine. Kreml teemat FTle ei kommenteerinud. Säärased tippkohtumised peatati pärast 2014. aastal aset leidnud Krimmi annekteerimist.

Saksamaa seisukohast on hiljutine Putini-Bideni tippkohtumine näide sellest, kuidas oleks ka ELil võimalik suhteid Venemaaga parandada. Merkel ise kohtub Putiniga regulaarselt. "Ükskõik kui palju me ka ei vaidleks, peame hoidma suhtluskanalid avatuna, et saaksime selgelt väljendada oma positsioone ja huvisid ning seejärel lahendusi leida," ütles Merkel kolmapäeval enne USA välisministri Anthony Blinkeniga kohtumist.

Prantslaste ja sakslaste initsiatiiv tuleb samal ajal Moskva teatega, et tulistas hoiatuslaske ning viskas pomme Briti sõjalaeva teele, mis olevat Mustal merel tunginud Venemaa territoriaalvetesse. Ühendkuningriik ise eitab venelaste versiooni ning väidab, et viimased viisid lihtsalt läbi harjutuslaskmist.

Merkeli ja Macroni plaani kohaselt võiks EL asuda Venemaaga diskussiooni muuhulgas kliima, keskkonna, Arktika, terrorismivastase võitluse ja kosmosetemaatika osas.

Toimetas Jaanus Vogelberg