Monika Helme. Foto: Facebook

EKRE esimehe abikaasa, Riigikogu liige Monika Helme kirjutas Facebookis, et EELK peapiiskop Urmas Viilma üleskutse helistada avalike jumalateenistuste taastamiseks kirikukelli, on “vastutustundetu ja häbematu”.

“Täielik rumalus! Ei saa siis nüüd see paar nädalat ära kannatada?” kurjustas enne poliitikuks hakkamist ooperilaulja ametit pidanud Helme. “Ise said riigilt toetust teenistustel ärajäänud korjandustulu katteks. Väga vastutustundetu ja ka häbematu üleskutse!”

“Olen ka ise Luteri kiriku liige ning leian, et see on praegusel ajal kristliku kiriku juhi poolt täiesti ebaadekvaatne. Kirikus käivad just vanemaealised liikmed, eriti maal. Ja ei peaks neid küll ohtu panema selle paari nädala pärast, mis on jäänud eriolukorra lõppemiseni,” toonitas ta.

Helme kriitika taustaks on olukord, kus avalikud jumalateenistused on küll juba rohkem kui poolteist kuud absoluutselt keelatud, ent samal ajal on avatud kohvikud, restoranid, turud, lasteaiad, ühistransport ja ka kaubanduskeskused.

Mart Helme abikaasa pahameele põhjustas Viilma poolt väljendatud seisukoht, et kuivõrd mitmetes eluvaldkondades on hakatud eriolukorra tarvis kehtestatud rangeid reegleid ametlikult leevendama, aga inimeste osalusel jumalateenistuste pidamist pole siiani võimaldatud, kutsub ta üles algava nädala esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel kell 12 ja kell 15 kirikukelli helistama.

“Kirikukellade meelavaldusega anname märku, et kogudused üle Eestimaa on valmis inimeste jumalateenistustele kutsumiseks ja selleks helisevad kirikute kellad – Jumalale tänu ja ülistusest lauldes või otsustajatele oma meelsusest häälekalt märku andes,” märkis Viilma.

Postimees süüdistas oma uudise pealkirjas Viilmad ässitustöös. Kuvatõmmis

Sarnaselt Postimehele, mis kajastas Viilma seisukohta (nüüdseks muudetud) kõnekat pealkirja “Peapiiskop ässitab koroonapiirangute vastu protestima” kandvas uudises, kirjutati ka EKRE portaalis Uued Uudised avaldatud uudises, nagu kujutaks Viilma seisukoht rünnakut valitsuse vastu ning et “kirikukellade ärakasutamine sellisel ründaval eesmärgil on kohatu.”

Teiste hulgas väljendas oma pahameelt Monika Helme sõnavõtu ja ka EKRE portaali Uued Uudised kajastuse suhtes pikka aega EKRE toetajana tuntud EELK pastor ja portaali Meie Kirik peatoimetaja Veiko Vihuri, kirjutades Facebookis, et “ma ei saa enam aru, mis seal EKREs toimub”.

“Uued Uudised süüdistab samuti EELK-d valitsuse ründamises, ehkki kirik soovib vaid selgust, millal kogudused saavad taas õiguse pidada avalikult jumalateenistusi. Praegu seda õigust pole. See kirikuvastane toon, mis EKREs võetud on, on tülgastav. Kas teil on võim pähe löönud või mis? Minul on igatahes mõõt täis saanud. Te mängite oma liitlased maha,” manitses Vihuri.

Eestis on avalike jumalateenistuste pidamine olnud absoluutselt keelatud alates eriolukorra väljakuulutamisest 12. märtsil. Samal ajal ei ole näiteks Lätis hetkekski avalike jumalateenistuste pidamist ära keelatud, olgugi et teenistustel osaleda võivate usklike arvu on piiratud 50 inimeseni.

Toimetas Varro Vooglaid

Vooglaid ja Vihuri: valitsus pole suhtunud usuvabaduse idaali tõsiselt