Adele-Momoko Fraser. Foto: Breitbart/Twitter/BNN

USA peavooluväljaanne NBC tegi koostööd "vihkamise vastaste" organisatsioonidega, et rünnata enda konkurente ZeroHedge'i ja Federalisti. "Problemaatiliseks" on seekord osutunud mitte väljaannete enda sisu, vaid lugude kommentaarid.

NBC ajakirjanik Adele-Momoko Fraser avaldas teisipäeval loo sellest, et Google ei luba "äärmusparempoolsel" väljaandel ZeroHedge enam Google'i reklaamiplatvormi kasutada. Nimelt olevat ZeroHedge'i hiljutistel Black Lives Matter (Mustad Elud Loevad) liikumist kajastavatel artiklitel olnud "ebasobivaid" kommentaare. Hoiatuse sai teisipäeval ka väljaanne The Federalist.

Esialgu teatas Fraser, et ka Federalist sai reklaamikeelu. Hiljem lükkas aga Google säärase väite ümber. Nimelt oli Federalist otsustanud oma kommentaariumi üldse ära kustutada, et edasisi probleeme vältida.

Väljaanne Spiked aga avaldas, et just Adele Fraser ise oli see, kes Google'ile Federalisti kommentaaride kohta kaebuse esitas. ZeroHedge sai reklaamikeelu juba nädal varem. Fraser paistab oma tegevuse üle isegi uhkust tundvat – nii tänas ta Twitteris kahte tsensuuriorganisatsiooni nende "suurte pingutuste ja koostöö" eest. Hiljem püüdis ta väljaütlemist küll pehmendada, kuid oli juba hilja.

Nimetatud organisatsioone tsiteeris Fraser ka oma loos. Center for Countering Digital Hate (Digitaalvihale Vastuseismise Keskus) koostas "uurimistöö" kümne USA veebilehe kohta, mis nende sõnul on BLMi liikumise kohta "rassistlikke" artikleid avaldanud, ja tõi välja, et need lehed saavad Google'i reklaamide kaudu teenida väidetavalt miljoneid dollareid. Ilmneb, et keskuse uurimistööst informeeris Google'it just ajakirjanik Fraser.

Keskuse juht Imran Ahmed on varem korraldanud rünnakuid erinevate dissidentlike mõtlejate vastu. Mees ja keskus tervikuna omavad tihedaid sidemeid Ühendkuningriigi leiboristliku parteiga.

"Peavoolumeedia väljaanne on kasutanud tehnoloogiafirmade tsensuuri relvana oma väiksemate konkurentide vastu, kellel on teistsugused vaated," võttis Spiked olukorra kokku.

Fraserit tabas Twitteris karm ja naeruvääristav kriitika. Nii leidis üks kasutaja: "Aktivist olla on okei, aga ära nimeta ennast ajakirjanikuks."

Federalisti üks asutajatest Sean Davis ütles Fox Newsi saatejuhile Tucker Carlsonile, et tema hinnangul astus NBC partnerlusse välismaise vasakpoolse rühmitusega, et Federalisti rünnata.

Tegu on USAs tüüpilise taktikaga, kus peavoolumeedia väljaanne võtab Google'i, Facebook'i või mõne muu suure platvormiga ühendust, küsimaks "kommentaari" seoses alternatiivmeedia väljaande väidetava eksimisega "vihakõne" reeglite vastu. Nii saavutatakse enda väiksema konkurendi tsenseerimine.

Eestis on sotsiaalmeediaplatvormi Facebook enda väiksema konkurendi kahjustamiseks kasutanud teadupärast Delfi, täpsemalt väljaande faktikontrollitiimi liige, vasakpoolne ajakirjanik Martin Laine.

Toimetas Jaanus Vogelberg