New Yorgis hakatakse nõudma vaktsiinipasse. Foto: maxpixel.net

New Yorgi linnapea Bill de Blasio teatas teisipäeval, et vaktsineerimistõendit hakatakse nõudma kõikidesse restoranidesse, spordikeskustesse ja siseruumides paiknevatesse meelelahutuskohtadesse sisenemisel, vahendab CNN.

"Kui te olete vaktsineerimata, siis te ei saa kahjuks osaleda paljudes asjades," ütles de Blasio. "Kui te tahate täielikult meie ühiskonnas osaleda, siis peate laskma end vaktsineerida."

Uus kord rakendatakse ellu järgnevate nädalate jooksul.

New York ei ole oma plaanis aga sugugi üksi, sest paljud ettevõtted üle Ameerika kehtestavad oma töötajatele vaktsineerimisnõudeid ning nõuavad mõningatel juhtudel ka oma klientidelt vaktsineerimistõendeid.

Näiteks on Broadway teatrid juba teatanud, et nad nõuavad vähemalt oktoobrikuus vaktsineeritust nii publikult kui ka töötajatelt.

Ka Euroopas kehtestatakse sama korda. Esmaspäeval võttis Prantsuse parlament vastu seaduse, mis nõuab vaktsineerimispasse või negatiivset koroonatesti, et siseneda restoranidesse, baaridesse ning reisimiseks rongide ja lennukitega.

New Yorgis on umbes 55% elanikest täielikult vaktsineeritud, mis on kõrgem kui 50 protsendiline üleriiklik vaktsineerimismäär. Vaktsineerimismäärad erinevad ka linnaosade kaupa – kui Manhattani linnaosa elanikest on vaktsineeritud ligikaudu kaks kolmandikku, siis Bronxi linnaosas on vastav näitaja kõigest 46%.

Uudisesse vaktsineerimispasside kehtestamisest suhtus aga murelikult Riiklik Restoraniliit. Liidu teaduse ja tööstuse vanemasepresidendi Larry Lynchi sõnul nõuab uus kord "olulisi muudatusi selle osas, kuidas restoranid linnas tegutsevad". Lynch loodab, et linn teeb koostööd Riikliku Restoraniliiduga, tagamaks töötajate jaoks selgeid suuniseid ja tuge.

De Blasio pressikonverentsi ajal ütles endine Valge Maja vanemnõunik Covid-19 küsimuses Andy Slavitt, et "küsimustele, mis inimestel on nüüd seoses ühiskonna korraldusega, antakse vastus". Tema sõnul "saab New Yorgist esimene linn riigis, mis võtab need küsimused täielikult laualt maja, samal ajal kui neid piiranguid rakendatakse".

Toimetas Martin Vaher