Sooliselt neutraalne tualettruum USA-s. Foto: Sara D. Davis, AFP/Scanpix

Barack Obama administratsioon kaebas kohtusse ettevõtte, kus sugu vahetanud meestöötajat ei lastud naiste tualettruumi, ning saavutas võidu. Võrdsete töövõimaluste komisjoni (EEOC) sõnutsi oli kohtuasja näol tegemist diskrimineerimise vastaste seaduste “strateegilise jõustamisega”. 

Võrdsete töövõimaluste komisjon kaebas kohtusse Minnesota firma Deluxe Financial Services, kuna meestöötajat – kes teatas, et on vahetanud sugu ning hakanud naiseks – takistati sisenemast naiste tualettruumi.

Ühtlasi kõnetati töötajat töökaaslaste poolt meessoole viitavate pronoomenitega, vahendab The Daily Caller. Ettevõte eitas küll seaduste rikkumist, kuid soostus lahendama olukorra 115 000 dollariga, vältimaks kasvavaid kohtukulusid.

Meestöötaja, kes kannab nüüd nime Britney Austin, esitles end Deluxe Financiali tööle tulles avalikult meesterahvana, kuid hakkas end hiljem identifitseerima naisena.

Vastavalt mullusuvel EEOC poolt esitatud kaebusele kujundasid kolleegid Austinile “vaenuliku töökeskkonna”, mis väljendus näiteks selles, et tema suhtes “kasutati tahtlikult vale sugupoole asesõnu”.

115 000 dollarit makstakse Austinile ja tema advokaatidele välja viie päeva jooksul.

Ühtlasi peab ettevõte nüüdsest peale alati lubama iga töötaja just sellisesse tualetti, mis vastab nende valikule. “Transsooliste töötajate tahtlik väärsoostamine (misgendering)” on keelatud.

Ettevõttel tuleb kustutada ja hävitada Austini töötoimikust kõik “negatiivsed hinnangud, korralekutsumised ja ettekirjutused” alates 2010. aasta 1. septembrist ning kindlustada “neutraalsed viited” Austini kohta võimalikele tulevastele värbajatele.

Kohtuasja Austini tulevastele tööandjatele mainida ei ole lubatud ning talle tuli esitada kirjalik vabandus.

EEOC sõnutsi oli kohtuasja näol tegemist diskrimineerimise vastaste seaduste “strateegilise jõustamisega”.