USA populaarsemaile konservatiivsele saatejuhile Tucker Carlsonile antud intervjuus märkis Ungari peaminister Viktor Orban, et hoolimata paheminternatsionaali ja USA praeguse valitsuse laimavatest väidetest ja katsetest Fideszi valitsust kukutada kavatseb riik valitud kursile kindlaks jääda.

Ungari pealinnas Budapestis Orbaniga kohtunud Carlson märkis, et hoolimata sellest, et Ungari SKP on väiksem kui New Yorgi osariigil, on USA vasakliberaalsel eliidil tekkinud Ungari suhtes obsessiivne fiksatsioon. Vasakpoolsed MTÜd on Orbanit nimetanud fašistiks, tänane president Joe Biden nimetas kampaania ajal teda aga totalitaarseks diktaatoriks. Washington vihkab Carlsoni sõnul Orbani nii väga, et USA välisministeerium toetab lausa tema vastu kandideerivaid antisemiite (mõeldud ilmselt erakonda Jobbik – toim.).

Carlsoni sõnul on USA meedias Ungari kohta levitatava info valelikkus hämmastav. Näiteks on USA valitsuse poolt rahastatav Freedom House hinnanud Ungarit Lõuna-Aafrika vabariigist vähem vabaks – see on Carlsoni hinnangul mitte lihtsalt vale, vaid hullumeelne väide. Samuti on tema sõnul riskantsem kritiseerida USAs Bidenit kui Ungaris Orbanit. "Opositsiooniliidrid ei karda siin, et nende arvamused seaks neid ohtu," märkis ta.

Intervjuus uuris Carlson alustuseks, miks Ungari 2015. aasta migrandikriisi ajal migrante vastu ei võtnud. "Oma riiki on vaja kaitsta, sisse tulekuks on olemas legaalne protseduur. Siia tulemine pole inimõigus," märkis Orban.

Carlson sõnas, et Lääne-Euroopas peetaks sellist seisukohta vastuvõetamatuks. "Jah, sest nad on asutanud "uue ühiskonna", mis on post-kristlik ja post-riiklik. Nende meelest võib edukalt kokku segada erinevaid kogukondi. Me otsustasime seda riski mitte võtta. Sellepärast nad meid nii jõuliselt ründavadki. Mind ennast koheldakse nagu Euroopa musta lammast," naeris Orban.

Carlson palus Orbanil hinnata, kuidas on näiteks Saksamaal õnnestunud miljonite migrantide integreerimine. Orban tõdes, et peab jääma diplomaatiliseks, märkides vaid, et "nad said, mida väärisid".

Saatejuht tõdes, et Lääne suhtumine Orbanisse on aja jooksul drastiliselt muutunud. "80ndatel olite tuntud kui kommunistide vastane dissident, olite USAs paljudele eeskujuks. 30 aastat hiljem nimetas Biden teid totalitaarseks pätiks."

"Ungaris küsime – kes see vend on? Siis tõdeme, et ta on USA president, nii et seda peab tõsiselt võtma," naeris Orban. "Aga et keegi, kes ei räägi meie keelt ja ei tea meie riigist peaaegu midagi, omab sellist arvamust – see on isiklik solvang ungarlastele. Kuid peame olema väga tagasihoidlikud ja lugupidavad, viisakad. Austame Ameerika demokraatiat ja kultuuri ja ei taha suhteid hävitada. Tegelikult on meie riikide suhe väga hea – teeme koostööd NATO raames ja majanduslikult – USA investeerib Ungarisse. Ainult poliitikas on probleem, kui liberaalid on USA valitsuses. Peame päästma, mis päästa annab."

Ungari peaministri hinnangul häirib Lääne liberaale Ungari edukus. "Liberaalsetele mõtlejatele on tõeline väljakutse selgitada, miks meie ühiskond on edukas – poliitiliselt, kultuuriliselt, isegi demograafias on meil edusamme olnud. Oleme näide, et traditsioonilistel, kristlikel väärtustel põhinev ühiskond võib olla edukam, kui vasakliberaalne ühiskond," leidis Orban.

"Teie vastased on endised kommunistid ja praegused antisemiidid. Kas pole veider, et USA välisministeerium toetab neid?" uuris Carlson. "Kui oleksite mõne aasta eest mult seda küsinud, oleksin öelnud, et see on võimatu. Meie oleme Iisraeli poolt, USA poolt. /…/ USA käitumine on minu jaoks uus kogemus," tõdes Orban.

Tema sõnul on Fideszile sarnane poliitika väga populaarne kõigis Kesk-Euroopa riikides, mis kommunistide tõttu kannatasid. "Meie vaadetel on ilmselt enamuse toetus. Teised riigid on mõõdukamad, aga me kuulume põhimõtteliselt samasse poliitilisse "perekonda". Lääne-Euroopas on samuti miljoneid inimesi, kes pole peavooluga nõus. Ka seal pole poliitiline võitlus läbi, eriti näen võimalust Itaalias. Kuid me pole rahvusvaheliselt väga hästi organiseerunud. Ees ootavad põnevad aastad," leidis Orban.

Carlson märkis, et on Budapestis kohanud mitmeid ameeriklasi. Kas on võimalik, et Budapestist saab nn konservatiivse mõtte pealinn? "Tavainimesed, mitte ainult intellektuaalid – kristlikud ja konservatiivsed perekonnad, kes peavad Lääne-Euroopa tulevikku ebastabiilseks – kolivad siia. Mitte veel väga paljud, aga dünaamika on selge. Kui lähete Ungari maapiirkondadesse, siis näete selliseid perekondi, kes alguses ostsid siia teise kodu, nüüd aga veedavad siin aina enam aega. Ei saa välistada, et tuleb uus migratsioon Läänest Itta," sõnas Orban.

Carlson märkis, et kuni viimase ajani oli Ungaril kaks suurt tuumarelvadega liitlast – USA ja Iisrael – kus nüüd on aga võimul liberaalid. Mida tähendab see Ungarile? "Trump oli hea liitlane. America First (Ameerika Ennekõike) tähendas ka Ungari Ennekõike. Netanyahu oli suur sõber, ta investeeris meie suhetesse. Kaotasime kaks toetajat, on uus olukord, mis minu jaoks poliitikuna on suur väljakutse," tõdes Orban.

Carlson uuris, kas Orban kardab, et välisriigid püüavad aprillikuus toimuvatesse Ungari valimistesse sekkuda? "See juhtub. Oleme selleks valmistunud. Paheminternatsionaal teeb pingutusi, oleme valmis end kaitsma," sõnas Orban. Ta avaldas lootust, et isegi USA vasakliberaalne valitsus saab pikapeale aru, et neile on parem Ungari valitsus, keda rahvas toetab ja mis on stabiilne, kui ebastabiilne liberaalne valitsus.

Toimetas Jaanus Vogelberg