Rahu Marss laupäeval Budapestis. Foto: Scanpix

Laupäeval kogunesid kümned tuhanded Ungari peaministri Viktor Orbani ja tema valitsuse toetajad Budapesti tänavatele toetusmarsile, vahendab ABC News. Rahu marsi nime kandnud üritusel liiguti läbi kesklinna Orbani kõnet kuulama.

Orban hoiatas kõnes toetajaid, et kui võimupartei Fidesz peaks kevadel toimuvad valimised kaotama, pääseks võimule taas sotsialistid ja vasakpoolsed. "Meil võttis aastaid aega, et vasakpoolsete tekitatud kahju parandada," sõnas ta.

Peaminister kiitis kõnes valitsuse saavutusi majandusvallas ja leidis, et eelmine sotsialistlik valitsus viis riigi finantskriisini. Fideszil on alates 2010. aastast olnud Ungari parlamendis kahekolmandikuline enamus.

Ürituse korraldas Fideszit toetav MTÜ Tsiviilühtsuse Foorum, mille juht Laszlo Csizmadia ütles meediale, et marsi eesmärgiks oli ELile demonstreerida Ungari suveräänsust. Tema sõnul ründab EL riiki viimasel ajal põhjendamatult, õigustades oma tegevust sooviga takistada nn "demokraatia tagasilööke" ja "illiberaalse demokraatia" teket.

Ka Orban ütles kõnes, et Brüssel on Ungari vastu käivitanud kestva rünnaku, kuna neile ei meeldi riigi majandus- ja immigratsioonipoliitika. "Tosinad peaministrid on Ungarit rünnanud. Oleme endiselt siin, aga kas keegi nende nimesid mäletab?" küsis peaminister.

Üritusel osalenud Laszlo Csendes Veszpremi linnast kiitis Orbanit majanduskasvu eest. "Igal pool on uusi töökohti, pead lihtsalt ringi vaatama. Raha on kõigile ja kõigile," sõnas ta.

Ungari kuus suurimat opositsiooniparteid on lubanud jõud liita ja ideoloogilised erimeelsused kõrvale jätta, et ühise koalitsioonina Orbani valitsus valimistel kukutada. Samuti laupäeval toimunud opositsiooni meeleavaldusele tuli ABC andmetel mõnituhat inimest.

Toimetas Jaanus Vogelberg