Euroopa Parlamendi liikmed hääletamas läinud aasta 12. septembril meetmete rakendamise poolt Ungari korralekutsumiseks. Teiste seas hääletab sanktsioonide poolt nendeks aluse andnud raporti autor, Hollandi roheline Judith Sargentini (rohelises, 648). Foto: Scanpix

Ungari valitsuse teatel ei osale nad homsel debatil Euroopa parlamendis olukorra üle Ungaris, kuna "diskussiooniks puudub alus."

Nagu lisas peaminister Viktor Orbáni büroojuht Gegerly Gulyás, on kavasolev arutelu õigusriigi ja inimõiguste arengust Ungaris "vaid ettekääne sanktsioonide kehtestamiseks Ungari vastu, kuna tegemist on esimese riigiga, mis selgelt väljendas oma keeldumist võtta vastu migrante."

Gulyás tuletas ühtlasi meelde, et Euroopa Parlamendi praeguse koosseisu mandaat lõpeb mais ning selgitas, et valitsuse eesmärk on saavutada europarlamendis suunamuutus ehk "migratsioonivastane enamus".

Ungari ametniku sõnutsi on Euroopa Parlament oma volitustest üle astunud ning "otsib uusi viise migratsiooni toetamiseks."

Ta rõhutas, et Euroopa Liidu institutsioonid peaksid jääma "lepete raamidesse".

Katsed siduda Euroopa Liidu poolne rahastus õigusriigi teemaga on väljapressimine, väitis Gulyás.

Peaminister Orbán on samal ajal nimetanud homset arutelu Euroopa Parlamendis "George Sorose liiki seansiks, valimiskoosolekuks ja kampaaniaürituseks."

Orbáni sõnutsi on ta alati võidelnud "Ungari rahvuslike huvide eest", kuid eelseisvale "migratsioonimeelsele kampaaniaüritusele" ta oma kohalolekuga hoogu juurde anda ei taha.

Toimetas Urho Meister