"Just naised, ja eeskätt noored naised, olid Partei kõige fanaatilisemad pooldajad…". Ilja Repin: 17. oktoober 1905, teos on valminud aastal 1907. Fragment. Pilt: Wikipedia

Feministist naiskirjanik Sandra Newman kirjutas naisõigusluse ideoloogiast lähtuvalt ümber George Orwelli maailmakuulsa tulevikudüstoopia "1984". 

Ümberjutustuse peategelaseks on algse "1984" peategelase Winston Smithi kallim Julia. Orwelli pärandi haldajate sõnul "on nad juba mõnda aega" otsinud inimest, kes paneks kirja Julia loo, vahendab GBNews

Orwelli pärandvara (Orwell Estate'i) administraatorite sõnul on nad heaks kiitnud feministist autori Newmani, kes on mõnel korral pälvinud oma raamatutega mõne nais-, või feministlike kirjanike auhinna nominatsiooni.

Orwelli pärandi kirjandusvaldkonna testamenditäitja (literary executor) Bill Hamilton väidab

Mul on Sandra Newmani Orwelli "Tuhande üheksasaja kaheksakümne nelja" vaimurikka ümberjutustuse, mis on esitatud Julia silmade läbi, üle hea meel. Orwelli novellis jääb vastuseta kaks küsimust: mida Julia Winstonis leiab ja kuidas ta [Julia] kehtestab ennast Partei hierarhias. Newman poeb igati veenvas laadis Suure Venna maailma naha alla, tehes seda jäädes truuks originaalile, samas luues algse loo kõrvale dramaatiliselt teistsuguse narratiivi. Miljonid lugejad, kes on kasvanud üles lugedes Orwelli "1984", leiavad Newmani raamatu näol rahuldustpakkuva ja provokatiivse kaaslase.  

George Orwelli pärandvara haldava sihtasutuse kõneisiku sõnul sobib Newmani versioon "1984" neile "perfektselt".

"1984" tegevus toimub düstoopilises tulevikus, kus Suurbritanniast on saanud Okeaania totalitaarse impeeriumi Lennurada Üks. Ainuvõim on Suure Venna käes ja Mõttepolitsei tegeleb igasuguse iseseisva mõtlemise hävitamisega. 

Winston töötab Tõeministeeriumis ajaloo ümberkirjutajana. Ta satub keelatud suhtesse Partei kirjastuse trükimasinaoperaatori Juliaga ja raamat lõpeb nende mõlemi "ümberkasvatmisega" ning "arusaamisega" kui hea on Partei.  

Ameerika Ühendriikides annab Julia "1984" ümberjutustuse välja Orwelli raamatute kirjastaja Mariner Books ja Ühendkuningriigis kirjastaja Granta. Viimase sõnul on feministliku "1984" osas peetud nõu ka Orwelli poja Richard Blairiga, kes kiitis projekti heaks.

Newman paneb naisõiguslaste "1984-s" Juliale suhu järgmised sõnad:

See oli mees Arhiivist, kes sellele [meie suhtele] aluse pani. Ta ei saa üldse mitte millestki aru, seda oma algelisel, süngel viisil, tema täiesti vanamoelise mõtlemise viisil. Ta on üks neist, keda Syme [Winstoni sõber, uuskeele sõnaraamatu koostaja] kutsub "Vanaks Viletsuseks" (Old Misery).

Tema tegelik nimi on seltsimees Smith, kuigi määratlus "seltsimees" ei sobinud tema kohta mitte kuidagi. Loomulikult, kui sa tunned ennast nii rumalana, et kutsuda kedagi "seltsimeheks", siis on palju parem selliste inimestega üldse mitte rääkida. 

Granta kirjastuse sõnul saab Julia Okeaania maailmast "aru palju paremini kui Winston ja on oma eluga enam-vähem rahul".

"1984" ümberjutustus, mille nimeks saab "Julia", ilmub peale seda, kui 2022. aasta juunis üllitatakse Newmani raamat "Mehed" (The Men), mis räägib maailmast, millest on kadunud kõik Y-kromosoomiga inimesed. "Julia" näol on tegemist feministlikule/kriitilisele (rassi)teooriale toetuva ideoloogilise kirjanduse moevooluga, kus klassikalisi teoseid kirjutatakse vastavalt "korrektsele" maailmanägemusele ümber. Natalie Haynes on raamatus "Tuhat laeva" (A Thousand Ships) kirjutanud naiste vaatest ümber Homerose "Iliase" Trooja sõja loo. Pat Barker on keeranud sama teose raamatus "Tüdrukute vaikimine" (The Silence of the Girls) Briseise (Achilleuse kaunis orjatar) vaatesse. Maggie O'Farrell's Hamnet on kirjutanud juhtu William Shakespeare'i naisest ja Jeet Thayil raamatu "Naiste nimed" (Names of the Women), milles on juttu 15 naisest, kelle elutee viis nad kokku Jeesusega

Väidetavalt on kavas "Juliast" vändata ka teleseriaal, kuid konkreetseid kokkuleppeid sõlmitud veel ei ole.

Orwelli eluajal olid paljud hullumeelsed suffražetid – nagu Suured Vennad – saanud maailmakuulsaks ja ilmselt polnud kirjanikul raske iseloomustada Winstoni suhtumist naistesse: 

Winstonile olid vastumeelsed peaaegu kõik naised, eriti aga noored ning nägusad. Just naised, ja eeskätt noored naised, olid Partei kõige fanaatilisemad pooldajad, loosungineelajad, vabatahtlikud nuhid ja ketserluse väljanuuskijad.

"1984" võib seega kirjeldada kui lugu paratamatusest, alistumisest totalitaarsele maailmakorrale, millele kirg Julia vastu tublisti kaasa aitas. 

Toimetas Karol Kallas