Killuke pühapäevastest valimistest Stockholmi eeslinnas Rinkebys. Foto: Scanpix

Tänavu vaatles Rootsi parlamendivalimisi esmakordselt Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE), kelle esindajad on riigi “ebademokraatlikust” süsteemist “šokeeritud”.

Varasemalt nii Venemaal kui Ida-Euroopas valimisi vaadelnud Taani delegaadi Michael Aastrup Jenseni sõnutsi “ei saa kõigi nende rohkete valimiste puhul, kus ma olen osalenud, miski isegi lähedale sellele, kuivõrd ebademokraatlik on Rootsi valimissüsteem.”

Jensen, kes on Taani võimupartei Venstre kõneisik välispoliitika vallas, ütles, et üks suurimaid vajakajäämisi Rootsi valimissüsteemis on valijate privaatsuse puudumine hääletamisel, vahendab Breitbart.

Erakondadel on Rootsis erinevad hääletamissedelid, mis tuleb endale võtta avalikult – enne nendega valmiskasti juurde suundumist.

“See on lihtsalt niivõrd palju madalamal kõigest, mis isegi ligilähedaselt meenutaks Euroopa valimisstandardeid, või mida me iganes isegi Ida-Euroopas lubaksime,” ütles ta.

Jensen rääkis Taani meediale ka sellest, kuidas ta oma isiklikul algatusel Malmös mitmeid valimisjaoskondi külastas, ning avastas jaoskondade eest “parteisõdureid”, kes üritasid ulatada valijatele oma erakondade valimissedeleid.

Taani delegatsiooni esindajana Euroopa Nõukogus loodab Jensen Rootsi valimissüsteemi vajakajäämistele seal tähelepanu juhtida.

Jensen kritiseeris ka Rootsi parteide soovimatust teha koostööd Rootsi Demokraatidega, kes saavutasid tänavu oma kõigi aegade parima tulemuse.

“Demokraatlikust vaatevinklist tundub see mulle väga vale, sest sisuliselt ütlevad [teiste parteide poliitikud] sellega nendele arvukatele rootslastele, kes Rootsi Demokraatide poolt hääletasid, et nad ei ole olulised,” ütles Jensen.

“Rootsi on selles kohas, kus Taani oli 1990. aastatel, kus sa nimetad inimesi rassistideks, kui nad räägivad probleemidest, mis tõesti eksisteerivad.”

Vahetult enne valimisi: Rootsi valitsus omandas volitused vaigistada Facebookis vastased