Sõjaväelased Washingtonis eelseisvaks uue presidendi ametisseastumiseks ettevalmistusi tegemas. Foto: Carlos Barria, Reuters/Scanpix

Värskete teadete valguses tahavad vasakaktivistid saboteerida reedel Donald Trumpi ametisseastumist USA järgmise presidendina, blokeerides liiklust Washingtonis ning hävitades omandit.

Protestide peamine organiseerija on grupp nimega #DisruptJ20, kes kutsub inimesi "julgesti mobiliseeruma Donald Trumpi ametisseastumise vastu."

Muuhulgas on protestijatel plaanis "geide tantsuparaad" tulevase asepresidendi Mike Pence'i kodu juures.

Tähtsal kohal on teadlikkus kliimamuutustest ning LGBT-agenda laiemalt.

Liikumise kodulehel antakse mürgeldajatele juhtnööre arreteerimiste puhuks ning hoiatatakse "valede" eest, millega politseinikud oma "ohvreid" sellistel puhkudel ründavad.

Platsis on ka anarhistid rühmitusest Refuse Fascism, kes kavatsevad Washingtoni reedel "seisata" ning kinnitavad, et Donald Trump on "pannud püsti tõsiselt ohtliku režiimi."

Protestide ja aktsioonidega hakatakse pihta juba nädala alguses ning lube nendega jätkamiseks on taotletud – ning saadud – ka nädalavahetusel.

Samal ajal on tekitanud palju hämmingut vaid mõned päevad enne Trumpi ametisseastumist saabunud teade Washingtoni rahvuskaardi juhi kindralmajor Errol R. Schwartzi ametist vabastamisest.

Nagu selgub, jõustub Schwartzi vallandamine reedel 20. jaanuaril kell 12.01 kohaliku aja järgi ehk täpselt hetkel, mil Trump annab ametivande.

Schwartz on tegelenud kuude kaupa ametisseastumise kaitse plaanimisega ning sel päeval on Washingtonis positsioonidel tuhanded tema mehed.

"Ajastus on äärmiselt ebatavaline," ütles Schwartz, kes ühtlasi peaks vastutama pealinna õhukaitse eest reedel.

"Mu väed saavad olema tänavatel," ütles Schwartz, kuid kahetses, et "ei saa neid pärast staabis tervitada."

"Ma ei lahkuks iial missioonilt keset lahingut," ütles kindralmajor.

Washingtoni puhul määrab rahvuskaardi komandöre USA president. Schwartzi sõnutsi tuli tema ametist vabastamist puudutav käsk Pentagonist, kuid ta ei tea, kes selle otsuse tegi.

Schwartzi määras aastal 2008 ametisse George W. Bush ning ta säilitas oma positsiooni Obama kahe ametiaja jooksul.