Ameerika Ühendriikide luurekogukond palus välismaistel luureagentuuridel luurata Donald Trumpi 26 kaastöötaja järel, mille abil jõuti valesüüdistusteni, et Trump teeb koostööd Venemaaga.
Enne 2016. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimisi koostas toonane Luure Keskagentuuri (CIA) juht John Brennan nimekirja 26 Trumpi heaks töötavast inimestest, mille andis üle Ameerika Ühendriikide välisriikide luurepartneritele eesmärgiga, et need hakkaksid osutatud inimeste kohta varjatult andmeid koguma. Ameerika Ühendriikide luurepartnerid on nõndanimetatud "Viie silma" (Five Eyes) teabekogumisorganisatsioonid, kuhu kuuluvad Ameerika Ühendriikide, Ühendkuningriigi, Kanada, Austraalia ja Uus Meremaa julgeolekuasutused, vahendab New York Post.
Viissilmlaste kogutud teabe ettekäändeks tuues alustas FBI Trumpi ja tema meeskonna uurimist.
CIA poolt Ameerika Ühendriikide kodanike järel luuramine on kuritegu ja selle paljastasid tuntud ajakirjanikud Michael Shellenberger, Matt Taibbi ning Alex Gutentag. Paljastus avaldati 12. veebruaril Shellenbergeri Substacki Public kanalis.
Peale nimetatud kolme ajakirjaniku pole teised väljaanded seni väiteid kinnitanud.
Paljastuses viidatakse mitmetele anonüümsetele allikatele, kellest mitu on "lähedal" Ameerika Ühendriikide kongressi luurekomisjonile, mida juhib vabariiklasest rahvaesindaja Mike Turner.
Ühe allika sõnul "tuvastasid" USA luurajad 26 Trumpi kaasteelist "inimestena, keda tuleb "müksata" (bump)" või kellega kontakteeruda ja keda manipuleerida.
"Müksamine" tähendab luurajate argoos sihilikult tekitatud põhjust kohtuda huvi pakkuva sihtmärgiga, mille eesmärgiks on suhete loomine, mis võib aidata koguda luureandmeid.
"Need inimesed olid meie enda [Ameerika Ühendriikide] luurekogukonna ja õiguskaitseorganite sihtmärgid. Sihtmärgid, kelle kaudu koguti andmeid ja levitati väärteavet," rääkis üks allikas ajakirjanikele.
Ühendkuningriigi Valitsusside Peakorteri (Government Communications Headquarters; GCHQ) luureaparaat sõlmis allikate sõnul esimesed kontaktid trumpi kaastöötajatega väidetavalt juba 2016. aasta märtsis.
GCHQ kõneisik nimetas süüdistusi "jampsiks" (nonsense).
USA pealinnas levivad kuuldused, et Luure Keskagentuuri sõnul on nimetatud toimik kadunud.
Luurematerjalid väidetava jälitustegevuse kohta koguti kokku ühte "25-sentimeetri paksusesse kausta" (10-inch binder), mille Trump käskis oma esimese presidendiaja lõpus avalikustada ja mis võib sisaldada tõendeid, et "mitmed Ameerika Ühendriikide luureametnikud rikkusid luuramist ja valimistesse sekkumist puudutavaid seaduseid".
Endine FBI jurist Kevin Clinesmith sai 2021. aastal tingimisi karistada, kuna ta võltsis ühte e-kirja eesmärgiga pikendada Trumpi nõuniku Carter Page'i pealtkuulamise luba.
2023. aasta märtsis tõdes eriuurija John Durham peale nelja-aastast uurimistööd, et Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) Trumpi Venemaa koostöö uurimine oli "tõsiselt vigane" (seriously flawed) ja sellel puudus igasugune alus.
FBI kinnitas toona, et see on ennast parandanud ja enam nii ei tee.
2022. aastal olid Taibbi ja Schellenberger ajakirjanikud, kes tõid avalikkuse ette Twitteri paljastused, mille kaudu sai avalikkus teada, kuidas sotsiaalmeediavõrgustiku eelmine juhtkond piiras sõnavabadust ja sekkus teavet, nagu Hunter Bideni "põrguliku sülearvuti" paljastus, varjates valimistesse.
Paljastustega kaasneb jõuline kahtlus, et Trumpi ja tema kaastööliste järel nuhkimisest olid teadlikud nii Barack Obama, hulk süvariigi kõrgemaid ametnikke kui juhtivad demokraadid.
Toimetas Karol Kallas