Suurbritannia HSBC pank vallandas oma juhtivtöötaja, heites talle ette kliimamuutuse alahindamist, vahendab Welt.

Maailma üks suurimaid panku, HSBC pank vallandas vastutustundliku investeerimise globaalse juhi Stuart Kirki, kes seadis küsimuse alla kliimakatastroofi narratiivi. Kogu loo juures on tähelepanuväärne see, et kliimaeksperdid samal ajal nõustuvad pankuri väljaöelduga.

Suart pidas Financial Times'i konverentsil ettekande "Miks investorid ei peaks kliimariski pärast muretsema".

"Põhjendamatud, karjuvad, partisanlikud, iseennast teenivad ja apokalüptilised hoiatused on alati valed," sõnas Kirk oma ettekange alguses. "Ikka ja jälle on neid hulle, kes mulle maailma lõpust räägivad," lausus Kirk kuulajatele. 

Stuart Kirk näitas oma ettekandes graafikuid, mis osutasid paradoksidele, mis tulevad otse ÜRO kliimanõukogust. Kliimamuutust esitatakse sageli suurima finantsriskina. Kui aga vaadata graafikuid, siis on ka kõige pessimistlikumates stsenaariumides tulevikus uskumatu globaalne ja individuaalne rikkus. 

"Kliimamuutus ei kujuta endast tõsist investeerimisotsuste mõjutajat," sõnas Kirk ja heitis pankadele ette  investeeringute provotseerimist ebarealistlike kliima ekstreemstsenaariumidega.

Pärast ettekande avalikustamist YouTube'is hakkasid tuhanded inimested massiliselt sotsiaalmeedias protesteerima ja nõudma Kirki vallandamist. "Vallandage Stuart Kirk," kirjutas Twitteris ÜRO kliimakonverentsi endine juht Chrstiana Figueres.

Samal ajal on mitmed eksperdid Kirki tema julguse eest tunnustanud. "Ma aplodeerin tema julguse peale ütelda seda, mida 98 protsenti finantsmaailma inimestest tegelikult mõtlevad," ütles kliimaökonoom Sony Kapoor Euroopa ülikooli instituudist.

Kirk langes meelepaha alla ainult seetõttu, et "ta võttis teadlaste stsenaariume ja ÜRO kliimanõukogu kahjuprognoose sõnasõnalt ja tuletas nendest loogilised lõppjäreldused," kommenteeris Matthew Burgess Colorado ülikoolist.

"Probleemi ei lahenda väljaütlejate vaikima sundimisega," osutab eelneva kolleeg kliimauurija Roger Pielke Colorado ülikoolist. "On täiesti enesestmõistetav ja mõistlik, et globaalse finantsturu ekspert sellel teemal sõna võtab," nendib Pielke ja tõdeb, et kliimateaduses on poliitiline lojaalsus sageli intellektuaalsest sisust olulisem. 

Toimetas René Allik