Juhan Parts Foto: riigikogu fotoarhiiv

Endine peaminister ja praegu Euroopa Kontrollikojas töötav Juhan Parts on kriitiline liigse vaimustuse osas, mis puutub taastuvenergiasse. 

Vikerraadio saatele "Uudis pluss" antud intervjuus sõnas Parts, et taastuvenergia on tohutult kallis ja ei taga varustuskindlust. "Saksamaa on siin hea näide. On väga palju kirjandust ja uuringuid, mis puudutab neid miljardeid, neid sadu miljardeid subsiidiume. Ja kui sa vaatad seda energiabilanssi, kui palju on selle tulemusena seda kliima eesmärki ehk seda õhku paisatavat süsihappegaasi on vähendatud see periood, siis see ühiku hind tuleb meeletu. See kulutõhusus on niivõrd madal. Ja kui seda soovitada kogu maailmale, ma ei räägi isegi Eestist, siis see on ebareaalne," sõnas Parts.

"Mina olen tegelenud energiamajandusega viimased 20 aastat või rohkem. Käinud erinevatel maailmakonverentsidel, tööstuskonverentsidel, keskkonnaalastel konverentsidel, tuuleenergia ja päikeseenergia propageerijad käivad alati käsikäes gaasitootjatega. /…/ Selles ei ole midagi uudist," osutas Parts faktile, et taastuvenergia on paljuski seotud maagaasi kasutamisega. 

"Muidugi on tore omada energiatootmisvõimsusi, mis otseselt ei reosta meie atmosfääri, aga kui meil ei ole vastust lihtsale küsimusele, kust me saame selle elektri siis, kui ei ole tuult, ei ole päikest. Ja kust me saame selle niimoodi, et me ennast hulluks ei maksaks, sellele küsimusele täna vastust ei ole," nentis Parts olukorra teatud absurdsust. 

Parts tõi välja tõsiasja, et praegu ei ole olemas taastuvenergial piisavalt efektiivset salvestustehnoloogiat, mis aitaks tootmist ja tarbimist ühtlustada. 

Kommenteerides situatsiooni seoses Nord Pooliga lausus Parts, et Nord Pooli regulatsioone tuleks kiiresti muuta. "Tänane olukord, kus tegelikult tootmisvõimsusi on vähem kui tarbimisvajadus, siis tekivadki sellised kataklüsmid, mida püütakse meile selgitada kui anomaalseid. Minu hinnangul tuleks koheselt, üsna kiiresti, sekkuda sellesse, et keegi saab seal viimase juurdetulijana tekitada sellise hinna. Sellesse tuleb administratiivselt sekkuda. Neid Nord Pooli reegleid tuleb vajadusel ümber teha," rääkis Parts.

Toimetas René Allik