Peapiiskop Carlo Maria Viganò. Foto: Scanpix

Peapiiskopi ja pikaaegse Vatikani diplomaadi Carlo Maria Viganò hinnangul on paavsti samasooliste tsiviilpartnerlust pooldavad avaldused täiesti hereetilised ning tekitavad usklike silmis väga tõsise skandaali. Peapiiskopi hinnangul on paavst liitunud kiriku vaenlastega ning kutsub esile kirikulõhet.

"Ei pea olema teoloog või asjatundja moraaliõpetuse alal, et näha, et sellised avaldused on täiesti hereetilised ja tekitavad usklike silmis väga tõsise skandaali," kirjutas paavsti samasooliste tsiviilpartnerlust pooldavat repliiki kommenteerides endine Vatikani suursaadik USAs väljaandele LifeSiteNews.

"Pange hästi tähele: need sõnad kujutavad endast lihtsalt räiget provokatsiooni, mille abil hierarhia "ultraprogressiivne" osa tahab kunstlikult esile kutsuda kirikulõhet, nagu seda on juba proovitud teha dokumendiga Amoris laetitia, surmanuhtluse kohta käiva õpetuse modifitseerimisega, Amazonase sinodi ja ebajumal Pachamamaga ning Abu Dhabi deklaratsiooniga, mis on nüüd üle korratud ja süvendatud entsüklikas Fratelli tutti," tõdes Viganò.

Peapiiskop toonitab, et katoliiklased peavad leidma end nende seas, kes kaitsevad elu, loomulikku perekonda ja riiklikku suveräänsust.

"Arvasime, et meiega on Kristuse vikaar. Tunnistame valuga, et selles aegade heitluses on see, kes peaks juhtima Peetruse paati, liitunud Vaenlasega, et see põhja ajada,"

Peapiiskop ja Vatikani pikaaegne diplomaat Carlo Maria Viganò tõsusis rahvusvahelisse meediasse peale seda, kui ta kinnitas kaks aastat tagasi avaldatud detailses 11-leheküljelises raportis, et paavst Franciscus oli teadlik endise Washingtoni kardinali Theodore McCarricki suhtes pedofiiliakuritegude pärast kehtestatud kanoonilistest sanktsioonidest, kuid hoolimata sellest otsustas need tühistada.

"Sel universaalse kiriku jaoks äärmiselt dramaatilisel hetkel peaks paavst Franciscus tunnistama oma vigu ja vastavalt tema enda poolt kuulutatud null-tolerantsi põhimõttele olema esimene, kes näitab McCarricki kuritarvitusi varjanud kardinalidele ja piiskoppidele head eeskuju, astudes koos nende kõigiga oma kohalt tagasi," kirjutas Viganò 2018. aasta augustis avaldatud raportis.

Toimetas Markus Järvi