Ukraina Boeing 737 õnnetuskoht Teherani lähistel Foto: Scanpix

Kiievisse sundunud Ukraina reisilennuk, mis kukkus mõni hetk peale Teherani Rahvusvaheliselt lennuväljalt õhkutõusmist alla, sai eksikombel pihta Iraani õhutõrjeraektiga, väidavad USA Kaitseministeeriumi ametnikud.

Iraan eitab, et Boeing 737 tüüpi lennuki allakukkumise põhjuseks on nende õhukaitse ja süüdistab õnnetuses lennuki tehnilist riket, vahendab Fox News.

Ukraina Julgeolekunõukogu sekretäri Oleksiy Danilovi sõnul on lennuki tulistamine tõenäoliselt Tor tüüpi õhukaitsesüsteemi raketiga üks peamiseid tööversioone ja seda paistavad tõestavat õnnetuspaiga lähedalt leitud raketi osad.

Tor on Venemaal toodetud raketisüsteem. Iraan ostis 2007. aastal 29 Tor-M1 kompleksi ja on neid näidanud ka oma sõjaväeparaadidel.

Danilovi sõnul kaalutakse tööversioonidena veel drooni- ja terrorirünnakut või mootoririket. Seni pole rünnaku eest vastutust võtnud ükski relvarühmitus.

Ukraina lennuk kukkus alla mõned tunnid peale seda kui Iraan sooritas oma kindrali tapmise eest karistusrünnaku USA Iraagi baaside pihta.

Enne lennuki alla kukkumist ei võtnud piloodid ühendust juhtimiskeskusega, mida nad oleks tavajuhul mõne rikke ilmnemisel teinud.

Pealtnägijate sõnul oli lennuk enne maapinnale kukkumist mattunud leekidesse.

Iraani ametivõimude sõnul on lennuki mõlemad mustad kastid üles leitud, kuid lennuandmed võivad olla saanud kahjustada.

Ukraina on saatnud Iraani õnnetust uurima oma lennuohutusspetsialistid, kuid need ootavad võimude luba õnnetuspaigaga tutvumiseks.

Lennukis oli 167 reisijat ja üheksa meeskonnaliiget.

Toimetas Karol Kallas