Sotsiaalteadlast, haridustegelast, endist Riigikogu liiget ja emeriitprofessorit härra Ülo Vooglaidi intervjueeris üleeilses, 3. oktoobri Pereraadio hommikuprogrammis saatejuht Pia Hanslep.

Vesteldi kooseluseaduse läbisurumisest, aust ja häbist, kultuurist ja väärtustest, rahva kestmisest ning üha süvenevast kõlbelisest kriisist.

"Kui nüüd juhtub niisugune asi, et tegelikult tõesti see seadus läbi surutakse, nii nagu nad on pingutanud ja loonud igasuguseid eeldusi. Riigikogu liikmed ju tegelikult on andnud vande kaitsta ja austada põhiseadust. Ja põhiseaduses on perekond riigi kaitse all ja põhiseadus on püha. Ja kui nad seda siiski ignoreerivad, siis pole ju midagi imestada kui nad muutuvad auväärse asemel põlastusväärseks."

"Ja ma ei ole kindel, et nad seda tegelikult tahavad, nad võib-olla ei saa aru mis nad teevad, võib-olla nad mõtlevad, et noh… kuidagi on lasknud omal mingid kärbsed pähe ajada ja ei saa tegelikult üldse aru, et nad peaksid ju esindama rahvast, mitte… tähendab rahva esinduse asemel… ma ei usu, et nad tahaksid minna ajalukku rahva vägistajatena, rahvaesindajate asemel."

"See on ikka tõsine asi väga. Ja ma arvan, et ka valitsus ei kujutanud päris hästi ette, kui tõsiselt ja kui sügavalt see niiöelda küsimus rahvast puudutab. Ega eesti rahvas ei ole loll, eesti rahvas saab aru väga hästi, mis on kultuur ja mida tähendab kultuuripõhi – ja kui see ära mureneb, siis hävineb ju kõik ju."

"Aga ma arvan, et tegelikult on mingi hulk inimesi sätitud teenima hoopis mingeid muid huve ja siis üksteise võidu pingutatakse näitama, et meri on põlvini."

"Aga jutt ei ole ju sellest, milline on kellegi isiklik sümpaatia või antipaatia, jutt on eeskätt kasvava põlvkonna, laste, kasvukeskkonnast, rahva tulevikust on jutt, iibest on jutt, perekond kui laste keskkond on ohus. On ohus tegelikult see põhi mille nimel üleüldse elatakse."

"Inimesed saavad aru, et kultuuripõhja lõhkumine tähendab iseolemise aluste lõhkumist, ja sellele ollakse vastu. Mitte ainult vastu, vaid ollakse oma mõistust mööda oma kultuuriseostes elamise eest, mitte vastu. Ja jutt ei ole ju ühest mingisugusest õigusaktist, jutt on rahvuse säilimise eeldustest."

"Mina arvan, et valitsus võiks ju tõesti nüüd ka korraks pidurit panna ja tunnistada ausalt, et nad ei kujutanud ette, kui sügavalt see küsimus üldse rahvast puudutab ja ei kujutanud ette ka, millised tagajärjed võivad sellisel soperdamisel olla. Ja võtta see eelnõu tagasi ja ongi kõik."

"Kui tõesti valitsus tahab teenida rahvast, mitte vastupidi, ja Riigikogu samuti arvab, et ta on rahva esindaja, mitte murdja, siis oleks selline käitumine iseenesest mõistetav, vastasel juhul on seda häbi väga raske maha pesta."

"Inimesed, kes sellise asjaga nüüd hakkama saavad, kui nad selle tõesti nüüd läbi suruvad… muidugi ma ei tea, kuidas nad üldse silmi tõstavad ja inimestele otsa vaatavad ja kuidas nad seal Toompeal kavatsevad edasi istuda."

Kui kooseluseadus ikkagi vastu võetakse, siis "Eesti ühiskond lõheneb tunduvalt sügavalt veel, ega siis see mõte selle tõttu ei lakka, see mõte süveneb. Ja eelolevatel valimistel on see üks keskne küsimus."

"Majanduskriis tundus ju ka siin mõni aasta tagasi… oli ikka väga terav, /…/ aga et kõlbeline kriis nii sügavaks läheb, see oli minu jaoks ikkagi vägagi uskumatu, mina ei oleks uskunud seda ette näha."

Saadet saab kuulata siit.