Pfizer-BioNTechi modRNA geenipreparaadi viaal Foto: BigStockPhoto

Kuna Covidi vastu süstimine on märkimisväärselt kokku kuivanud, on käesoleval aastal kahe suurima modRNA ainete tootja aktsiad tänavu märkimisväärselt odavnenud.

Pfizeri aktsiad on käesoleval aastal langenud kuskil 40 protsendi ringis, jaanuari alguses oli aktsia väärtus 51 dollari ümber ja täna maksab see 30,65 dollarit. Moderna aktsiad on odavnenud ligi 55 protsenti: jaanuari lõpus maksis aktsia 196 dollarit, täna on selle hind 80 dollari ümber ja trend näitab allapoole. Novavaxi, mis toodab Covidi vaktsiine, mis ei kasuta modRNA tehnoloogiat, aktsiad on odavnenud käesoleval aastal samuti ümmarguselt 50 protsendi võrra ehk jaanuaris maksid need kuskil 12 dollarit ja täna 6,43, vahendab Epoch Times

Covidi paanika ajal hüppasid nii Moderna kui Pfizeri aktsiate hinnad lakke. 2021. aasta septembri keskel maksis Moderna aktsia ligi 450 dollarit, täna on selle hind 80 dollari kandis. Pfizeri aktsia tipp saabus 2021. aasta detsembri keskel ja siis see maksis 59 dollarit ja täna on selle hinnaks 30,65 dollarit.

Pfizer vähendas hiljuti oma müügiootuseid 9 miljardi dollari võrra, kuna nõudlus selle Covid-19 süstiaine ja viirusevastaste Paxlovidi tablettide järele on märkimisväärselt kukkunud.

Moderna on lubanud oma hinnangu müügi kohta anda novembris.

Analüütikud leiavad, et vähenev Covidi süstiainete ja tablettide nõudlus näitab, et maailm on jõudnud Covidi-järgsesse aega. 

Pfizeri käibe vähenemine osutab, et oma müügiennustused peavad üle vaatama ka teised osutatud viirushaiguse pealt raha teenivad ettevõtted.

Käesoleva aasta veebruari lõpus kuulutas pankroti välja Covidi testide tootja Lucira Health. Juunis lõpetas pankrotiga tegevuse teine testide tootja Ellume. Testide tootja Abbott Laboratoriesi müük on käesoleval aastal märgatavalt vähenenud ja ettevõte on vähendanud töötajate hulka. 

Mõned analüütikud ootavad, et sügisel ja talvel lubavad inimesed ennast uuesti süstida ja Pfizeri ning Moderna aktsiad saavad oma "mojo" tagasi. Hetkel statistika siis veel mingit suuremat süstimise huvi ei näita. Kui väidetavalt Covidi vastu aitavate ainete süstimise tippajal 2021. aasta juunis manustati maailmas päevas üle 43 miljoni doosi, siis tänavu 15. oktoobril lubas ennast süstida maailmas vaid 37 467 inimest.

Moderna arvas oma hiljutises börsiteadaandes, et selle Covidi süstiainete müük jääb tänavu 6 ja 8 miljardi dollari vahele.

Septembris lubati Ameerika Ühendriikides turule nii Pfizeri kui Moderna uued bivalentsed modRNA geeniteraapia võimendid. Samamoodi Novavaxi vaktsiin. Andmed näitavad siiski, et ennast on peale seda lasknud kas võimendada või süstida ümmarguselt 10 miljonit inimest, s.t kolm protsenti ameeriklastest on saanud viimase võimendusdoosi. 

Eestis näitab Covidi-vastane süstimine väikest kasvu: kui augustis tehti päevas alla 10 süsti, siis 12. oktoobril manustati 271 doosi. 

Toimetas Karol Kallas