David Daleiden (keskel) pärast õigeksmõistva otsuse väljakuulutamist. Foto: James Nielsen, Houston Chronicle/AP/Scanpix

Texase osariigi Harrise maakonna kohus otsustas tühistada kõik Planned Parenthoodi lootemüügi paljastanud uuriva ajakirjaniku David Daleideni ja tema kaastöötaja vastu esitatud süüdistused kuritegevuses.

Sündimata laste õiguste eest võitleja ja Center for Medical Progressi president David Daleiden esines Planned Parenthoodi Houstoni kliinikus potentsiaalse kliendina ning omandas seeläbi ümberlükkamatuid tõended ja videomaterjali selle kohta, kuidas USA aborditööstuse lipulaev müüs abordi läbi tapetud beebide kudesid ja kehaosi ning üritas seetõttu sooritada protseduuri raseduse võimalikult hilises staadiumis, rääkis Daleiden raadiojaamale TruNews antud intervjuus.

Muuhulgas näidati ajakirjanikule emaihust välja kistud beebit, kelle süda alles tuksus. Eesmärk oli seejuures manipuleerida abordiprotsessi, et saada kõrgema väärtusega “esmaklassilisi isendeid”.

Daleiden sattus aborditööstuse terava vasturünnaku alla ning teda süüdistati kuritegevuses, kuigi tegemist oli uuriva ajakirjanduse teada-tuntud töömeetodi rakendamisega.

Ajakirjaniku advokaadi Peter Breeni sõnutsi on õigeksmõistva otsuse näol tegemist “tohutu võiduga uurivate ajakirjanike jaoks. David Daleiden kasutas standardseid uuriva ajakirjanduse tehnikaid ning järgis seejuures kõiki kehtivaid seadusi. Sellist põhjendamatut ja kättemaksust kantud süüdistust ei oleks iial tohtinud esitada. Kurja tegi siin Planned Parenthood, mitte David Daleiden,” vahendab TruNews.

Nagu nentis Washington Posti teatel Center for Medical Progress, oli kohtuprotsess algusest peale poliitiliselt motiveeritud. Samuti väitis organisatsioon, et Harrise maakonna prokurör Devon Anderson tegi süüdistusi esitades Planned Parenthoodiga koostööd.

Andersoni erapooletus sattus küsimärgi alla, kui ilmnes, et tema büroos töötab prokurörina üks Planned Parenthoodi juhatuse liikmetest Lauren Reeder.

LifeSiteNewsi andmetel ähvardas Daleidenit ja tema kaastöötajat Sandra Merrittit kuni 20-aastane vanglakaristus ja trahv summas kuni 10 000 dollarit.

Planned Parenthoodi lootemüügi paljastamine raputas mullu suvel tugevalt nii asutust ennast, Ameerika avalikkust kui valitsust ja kongressi.