"Translaste õiguste" nimel protestijad. Foto: Scanpix

USAs aborditööstus Planned Parenthood on hoogsalt sisenenud ka soovahetuse "ärisse", paljastab USA ajakirjanik Abigail Shriver. Ajakirjanikuga rääkinud organisatsiooni endise töötaja sõnul on tavapärane, et noored tüdrukud tulevad koos sõbrannadega abordikliinikusse, kus neile ilma pikema jututa testosterooni välja kirjutatakse.

Planned Parenthoodist on saanud üks suuremaid soovahetushormoonide pakkujaid USAs, kirjutab Shriver. Organisatsiooni siseelu kohta jagas talle info anonüümne allikas, kes töötas väikeses, 30 000 inimesega USA linnas. Töötaja sõnul on end transsooliseks pidavatest noortest saanud lausa kullaauk – kui abordi puhul on tegu ühekordse sündmusega, siis nö transnoored tulevad korduvalt kliinikusse tagasi ja neilt saab erinevate "teenuste" eest raha küsida.

Märkimisväärsel kombel käis mainitud väikelinna kliinikus iga päev vähemalt 1-2 tüdrukut, kes soovisid testosterooni hankida. Ühtegi arsti kliinikus palgal polnud – nende "soonõuniku" ainus kvalifikatsiooni seisnes selles, et ta oli ise nn transnaine. Puberteetikud suhtlesid esmalt "nõunikuga", kes oma märkmed siis diplomeeritud psühhiaatrile edasi saatis, kes neile kummitempli surus. "Nii saadi mööda nõudmisest, et lapsed peaks psühhiaatriga rääkima," kirjeldas töötaja algselt Twitterisse tehtud postituses. Lõpliku otsuse teraapia osas langetas kliiniku mänedžer, kel puudus igasugune meditsiiniline haridus.

Iga päev ilmus kliinikusse uusi teismelisi tüdrukuid, kes vahel tulid koos oma emaga, tihti aga sõbrannade pundiga. Töötaja sõnul uskusid tüdrukud ise ilmselt siiralt, et kannatavad juba pikemat aega soodüsfooria all. "Ma olen ise ka 13-aastane tüdruk olnud. Kõik on väga kohutav, kõik vajab kohest sekkumist," kirjeldas ta tüdrukute suhtumist.

Planned Parenthoodi poolt etteantud küsimused olid väga suunavad. "Millal see algas? Mis sorti düsfooriat sa tunned? Kas tahad rindade või genitaalide operatsiooni?" kirjeldas töötaja. Teraapia alustamisest ei keeldutud tüdrukute puhul kordagi. Ainult ühel juhul peatati poisile määratud östrogeeniteraapia, kuna ta tunnistas, et on kanepisõltlane ning on oma östrogeenidoosi ise kahekordistanud.

Töötajate sõnul kannatasid väga paljud kliinikusse saabunud tüdrukud erinevate vaimsete häirete all, nagu ärevus, depressioon ja bipolaarne häire. Paljusid oli ka väärkoheldud. Harvad polnud juhused, kus tüdrukute kehadel oli näha värskeid enesevigastamise jälgi. Tüdrukutele oli määratud ka erinevaid ravimeid, seejuures isegi antipsühhootikume. Töötajatele oli aga antud käsk sellistest teemadest mitte rääkida ja alustada koheselt soovahetuse protsessiga.

Toimetas Jaanus Vogelberg