Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro. Foto: Scanpix

Poola justiitsminister Zbigniew Ziobro teatas läinud nädalal plaanitavast seadusest, mis annaks internetikasutajatele võimaluse esitada kaebusi oma postituste eemaldamise pärast. Samuti peaks loodama eraldi sõnavabaduse küsimustega tegelev kohus, kirjutab Polandin.

Seaduse järgi ei oleks sotsiaalmeediafirmadel õigust eemaldada sisu või blokeerida kasutajaid, kui tegu pole Poola seaduste rikkumisega. Platvormil oleks pärast kaebuse saamist 24 tundi aega reageerida, 48 tunni pärast saaks aga kasutaja õiguse uude kohtusse pöörduda.

“Tihti tsenseeritakse ideoloogilistel kaalutlustel erinevate Poolas tegutsevate gruppide esindajaid,” tõdes justiitsminister Ziobro. Ta tunnistas, et teema on keeruline, kuna internetis peaks olema kaitstud ka nende isikute õigused, kes tunnevad end olevat laimu ohvrid.

“Tahame luua tööriistad, mis võimaldaks mõlemal poolel pöörduda kohtu poole, kes saaks otsustada, kas mingi sotsiaalmeediakonto tegeleb teiste õiguste rikkumisega või on tegu tsensuuriga,” rääkis Ziobro.

Interneti teenusepakkujaid võiks seaduse kohaselt edaspidi trahvida kuni 1,8 miljoni euroga. Kuidas trahvide väljanõudmine praktikas toimuks, pole aga Poola valitsus täpsustanud.

Toimetas Jaanus Vogelberg