Mateusz Morawiecki Foto: Scanpix

Poola on vastu Euroopa Liidu plaanile maksustada erakorraliselt elektritootjaid ja peab mõistlikumaks peatada ajutiselt CO2 tasu süsteem.

Euroopa Komisjoni plaanitav elektritootjate erakorraline maksustamine ei aita Poola peaministri Mateusz Morawiecki sõnul Euroopa kodumajapidamisi piisavalt, kuna lisamaks nõuaks pärast raha kokkukorjamist ka selle ümberjaotamist, vahendab Postimees.

"Me ei välista erakorralise kasumi saajate mõningast maksustamist, kuid on ka muid vahendeid, mis tuleks käivitada. Ja seda isegi varem," lausus Poola peaminister Financial Times'ile. Kvoodisüsteem tuleks tema hinnangul peatada vähemalt 1-2 aastaks. Poola peaministri seisukohast on mõista, et EL riikide seas on energiakriisi lahendamise viisides erimeelsused. 

Morawiecki hoiatas elektritootjate kasumi maksustamise plaani kommenteerides, et Brüsselile ei peaks andma maksupoliitika kujundamisel suuremat rolli, vaid sellised otsused tuleks jätta liikmesriikide pädevusse. "Ma usun, et nad juba haaravad endale lisapädevusi, mida aluslepingutes ei ole. Seetõttu oleme väga skeptilised ELi institutsioonidele lisapädevuste andmise suhtes," lisas Morawiecki.

EL ei saa eirata liikmesriikide erinevusi energiakriisi reguleerimisel, on Morawiecki seisukohal. "Üks süsteem ei sobi kõigile. Kõikidel liikmesriikidel peavad olema enda energiasüsteemide ja kliimaneutraalsuse püüdluste jaoks oma lahendused," ütles Morawiecki ja kustus ELi lükkama kliimamuutuste võitlust praegu tahaplaanile. 

Toimetas René Allik