Politseivägivallas viga saanud kohustuslike tervisepasside vastane meeleavaldaja. Marseille, Prantsusmaa, 28.08.2021. Foto: Scanpix

Prantsusmaal toimuvad seitsmendat nädalat sundvaktsineerimise ja tervisepasside vastased meeleavaldused. Möödunud nädalavahetusel toimus üle riigi 222 erinevat väljaastumist, millel osales erinevatel andmetel mõnisada tuhat kuni 3,6 miljonit inimest. 

Korporatiivses meedias avaldatud ametlike andmete järele osales möödunud laupäeval Prantsusmaal Covid-19 "tervisepasside", sundvaktsineerimise ja piirangute vastastel meeleavaldustel kokku 160 000 inimest, vahendab riiklik uudistekanal France 24.

Mitte-riiklikud meeleavaldajate ülelugejad, kes kasutasid ülesvõtete analüüsimiseks ja osalejate arvu määramiseks erinevaid tehnoloogilisi vahendeid leiavad, et rahulolematut rahvast oli 28. augustil Prantsusmaa linnade tänavatel üle 3,6 miljoni inimese.

Võimude sõnul loeti laupäeva õhtuks kokku 222 meeleavaldust üle prantsusmaa. Arreteeriti kuusteist inimest ja kolm politseinikku sai kergelt vigastada.

Prantsusmaa võimud ja ametlik meedia väidavad, et väljaastumiste taga on paremad poliitilised jõud.

Tervisepassi kohustuse kehtestamisega alustati järk-järgult juuli keskel. Kui keegi tahab minna restorani, teatrisse, kinno, kaugmaa rongi või suuremasse ostukeskusesse, peab ta esitama tõendi, et ta on kas vaktsineeritud või tema vastne Covid-19 test on negatiivne. Tervisepass tuleb esitada isegi haiglasse pääsemiseks.

Valitsuse sõnul on tervisepasse vaja selleks, et julgustada inimesi ennast vaktsineerima ja et ei peaks riiki neljandat korda lukku panema. Väidetavalt on suurem osa inimestest, kes Covid-19 juhustega haiglasse satuvad, vaktsineerimata.

Meedia sõnul on meeleavalduste taga konspiratsiooniteoreetikud, vaktsiinivastased, endised valitsusevaenulikud "kollavestid" ja inimesed, kes pole rahul kahetasandilise ühiskonna loomisega.

Suurt tähelepanu pälvis Ida-Prantsusmaa väikelinna Besançoni haigla meditsiinitöötajate väljaastumine, kes põletasid protestiks ära oma ametitunnistused ja heitsid seljast valged tööriided.

Juhitakse tähelepanu, et tervisepasside ja sundvaktsineerimise vastased meeleavadlused on Prantsusmaal reeglina "valged", mille peamise põhjusena nähakse olukorda, kus "haavatavates piirkondades" ei sunni keegi kedagi vaktsineerima ja tervisepassidest suurt midagi ei teata.

Toimetas Karol Kallas