Prantsuse president Emmanuel Macron valutab südant Euroopa suveräänsuse pärast. Foto: Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles eile kodumaisele meediale antud usutluses, et "Euroopa on silmitsi riskiga saada rahvusliku pidalitõve poolt tükeldatud ning väliste jõudude poolt kukutatud, kaotades seega oma suveräänsuse."

Nagu vahendab BFMTV viitega Breitbart, kõrvutas kodumaal äärmiselt ebapopulaarne Macron olukorda Euroopas kahe maailmasõja vahelise perioodiga ning hoiatas tagasipöördumise eest 1930. aastatesse.

Postimehe veergudel reageeris Macroni väidetele teravalt ajaloolane Lauri Vahtre, kelle hinnangul mõjub Macroni avaldus Euroopat ähvardavast "rahvusluse pidalitõvest" uskumatult.

"Euroopa pole mitte kunagi olnud mitte-rahvuslikum, iseennast salgavam ja võõraste suhtes sallivam kui praegu. Ja maailmas pole mitte ühtki kohta, kus kõike võõrast ja koguni otseselt vaenulikku sellise sõgeda entusiasmiga kiidetaks kui Euroopas. Millest president [Macron] ometi räägib? Kas sellest on veel vähe, et Euroopa on oma väravad pärani valla lükanud – me peame sissetungijatele veel ka ise noa pihku andma ja põlvili laskma?" küsib Vahtre.

Ja jätkab veidi hiljem: "Selliste avalduste peale, nagu tänane (eilne – toim) Macroni oma, tuleb reageerida, sest kõigel on piir! Öelda: vabandust, aga see on rumal jutt. Euroopat ei ähvarda mitte rahvusluse pidalitõbi, vaid kõike rahvuslikku vaenav ajuvähk."