Hendrick Cornelisz Vroomi maal Hollandi lipu all rahulikul merel seilavast alusest kindluse lähistel. Illustreeriv foto: Wikimedia Commons

Äsjasel lõunasöögil Pariisis torkas Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire teravalt uut Hansa Liitu, mis Euroopa Liidu siseselt Hollandi eestvedamisel pead on tõstmas.

Nagu väitis Le Maire, ähvardavad “suletud klubid” Euroopa projekti tulevikku.

Hollandlaste nägemuses kujutab uus Hansa Liit endast allianssi Iirimaa, Taani, Rootsi, Soome Leedu, Läti ja Eesti vahel, vahendab Daily Express.

Alliansi eesmärgiks on osutada vastupanu Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni initsiatiivile eurotsoonile ühine eelarve luua, keskendudes vastukaaluks liikmesriikide vastutustundlikule rahandus- ja eelarvepoliitikale.

Ülalmainitud lõunasöögil viibinud Hollandi rahandusminister Wopke Hoekstra pareeris Le Maire’i torke väitega, et “siin ei ole üks grupp teise vastu.”

Hoeksra sõnutsi on ta “realist. Minu töö on teha seda, mis on Hollandi parimates huvides, ja loomulikult hoida silm ka selle peal, mis on Euroopa huvides tervikuna.”

Ühe juhtiva Hollandi ajalehe hinnangul leidis ministrite vahel aset “diplomaatiline intsident”.

Postimehe andmetel andis tõuke uue Hansa Liidu loomiseks “Brexit, mis muudab ühenduse sees kahtlemata jõujooni” ning “on pannud väiksemad riigid kartma Prantsusmaa ja Saksamaa domineerimist.”

Toimetas Urho Meister