Tucker Carslon ja Vladimir Putin, Kreml, Moskva, 6.02.2024 Pilt: TCN intervjuu ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide tuntud saatejuht Tucker Carlson tegi 6. veebruaril intervjuu Vladimir Putiniga ja muuhulgas tuli kõne alla võimalik rahuleping Ameerika Ühendriikidega, küsimus, kes laskis õhku Nord Stream torujuhtme ja miks Saksamaa ennast majanduslikult hävitab.

Tõlgitud intervjuu katkend algab 1:06.

Carlson: Miks te lihtsalt ei helista Bidenile ja ei paku välja, et katsume selle asja ära lahendada?

Putin: Mida siin kokku leppida. Kõik on väga lihtne. Ma räägin, mida me (Venemaa pool) oleme USA juhtkonnale korduvalt teada andnud. Kui te tahate tõepoolest sõja lõpetada, tuleb teil lõpetada relvade tarnimine [Ukrainale]. Sedasi lõpeks sõda mõne nädalaga, sellega oleks kõik ja siis me võiksime mõnes asjas kokku leppida.

Mida mul oleks Bideniga hetkel rääkida? "Appi, te soovite Ukrainasse saata selliseid ja selliseid relvi, ma kardan nii väga, ärge palun tehke seda." 

Seal pole midagi rääkida.

Carlson: Kas NATO on mures, et sellest võib kasvada välja maailmasõda või tuumasõda?

Putin: Vähemalt nii nad räägivad. Nad üritavad hirmutada oma enda rahvast kujuteldava Vene ohuga. See on selge fakt. 

Mõtlevad inimesed, mitte pööbel, need inimesed, kes on seotud poliitikaga, analüütikud, targad inimesed saavad suurepäraselt aru, et tegemist on valskusega. Nad üritavad nii ainult võimendada hirmu Venemaa ohu ees.

Carlson: Ma arvan, et te mõtlete "ohu" all Venemaa võimalikku kallaletungi Poolale, Lätile, Venemaa laiendamist. Kas te kujutaksite ette olukorda, kus Venemaa peab saatma oma sõdurid Poola peale?

Putin: See võib juhtuda ainult ühel juhul ja siis kui Poola ründab Venemaad. Miks? Meil pole mingeid huvisid Poolas, Lätis või kuskil mujal. Miks me peaksime seda tegema? Meil ei ole selle vastu lihtsalt huvi. See on lihtsalt hirmu külvamine.

Carlson: Ma arvan, et te teate, et väide on järgmine – Venemaa tungis Ukrainale kallale ja sellel on territoriaalsed huvid tervel kontinendil. Teie väidate üheselt, et Venemaal selliseid huvisid ei ole?

Putin: See on täielikult – täi-ee-lii-kult – välistatud. Te ei pea olema analüütik, et sellest aru saada. See on terve mõistuse vastu hakata pidama mingisugust ülemaailmset sõda. Maailmasõda ähvardaks tervet inimkonda hävinguga.

Loomulkult on [meil] olemas teatud heidutusvahendid. 

Nad on kõiki meiega hirmutanud pikka aega. Et Venemaa kasutab homme taktikalisi tuumarelvasid. Homme kasutab Venemaa teist. Midagi muud hoopis ülehomme. Seda tehakse kõik selleks, et pressida välja rohkem raha Ameerika Ühendriikide ja Euroopa maksumaksja käest. Eesmärgiga rahastada Ukraina sõjatandril vastuseisu Venemaaga.

Eesmärgiks on, nii palju kui vähegi võimalik, nõrgestada Venemaad.

Carlson: Üks Ameerika Ühendriikide olulisemaid senaatoreid, New Yorki osariigi esindaja Chuck Schumer rääkis eile (5. jaanuaril), et me peame jätkuvalt rahastama Ukraina sõjalisi ettevõtmisi, sest muidu peavad seal sõdima hakkama USA sõdurid ja kodanikud. Kuidas te sellist mõtet hindate?

Putin: See on ässitamine ja sealjuures odav ässitamine. Selle juures ma ei mõista, miks peaksid Ameerika Ühendriikide sõdurid minema Ukraina sõtta. Seal on juba USA palgasõdurid ja veel rohkem palgasõdureid on Poolast. Esimesel kohal palgasõdurite arvult on Poola, siis Ameerika Ühendriigid ja kolmandal kohal on Gruusia.

Kui keegi tahab saata Ukrainasse regulaarväed, siis see viiks inimkonna kindlasti väga lähedale tõsisele ülemaailmsele vastasseisule. See peaks olema kõigile selge. 

Kas teie seal Ameerika Ühendriikides vajate seda? Milleks? Tuhandeid kilomeetreid oma kodumaa piiridest eemal? Kas teil ei ole midagi paremat teha?

Teil on probleemid piiril ja probleemid sisserändega. teie riigivõlg on üle 33 triljoni dollari ja teil pole midagi paremat teha kui Ukrainas sõdida?

Kas poleks parem venemaaga läbi rääkida ja sõlmida kokkulepe. Kõik peaksid saama aru, et Venemaa kaitseb oma huvisid lõpuni. Tark oleks tulla mõistusele, suhtuda lugupidavalt meie riiki ja meie huvidesse, otsida lahendusi. Minu arust oleks see palju mõistlikum.

Carlson: Kes lasi õhku Nord Streami?

Putin [näidates kätega Carlsoni poole]: Teie tegite seda.

Carlson: Mul oli see päev muud tegemist. Mina seda ei teinud.

Putin [naljatledes]: Teil [Carlson] isiklikult võib olla küll alibi, aga Luure Keskagentuuril (CIA) sellist alibit ei ole.

Carlson: Kas teil on tõestusmaterjale, mis näitavad, et seda tegi kas NATO või CIA?

Putin: Teate, ma ei tahaks siinkohal laskuda üksikasjadesse, aga tavaliselt öeldakse selliste asjade puhul, et vaadake, kellele see võiks olla kasulik?

Antud juhul me ei peaks ainult vaatama, kellele see on kasulik, vaid lisaks kellel on selleks olemas vahendid. Paljud inimesed võivad olla sellest huvitatud, kuid mitte kõik pole võimelised sukelduma Läänemere põhja ja korraldama seal plahvatuse. 

Omavahel tuleb panna kokku kaks poolt: kes on huvitatud ja kes on selleks võimeline.

Carlson: Ma olen pisut segaduses. See oli suurim tööstusterrorismiakt, mis on ilmselt eales korda saadetud ja toimus ajaloo suurim süsihappegaasi atmosfääri paiskumine. Kui teil oleks tõendusmaterjal ja arvestades teie luureteenistuste ja -andmetega, siis teil peaks see ka olema, et selle teo saatsid korda Ameerika Ühendriigid, NATO, CIA, lääs… Miks te sellega avalikkuse ette ei tule ja ei taha saavutada propagandavõitu?

Putin [naerdes]: Propagandamaailmas on väga keeruline võita Ameerika Ühendriike, sest Ameerika Ühendriigid kontrollivad terve maailma meediat ja Euroopa meedia suuremaid kanaleid. Kõige suuremad kasusaajad Euroopa olulisematest väljaannetest on Ameerika Ühendriikide rahandusinstitutsioonid. 

Kas te siis ei tea, et selliseid asju [propagandalahinguid] võib küll pidada, aga sellel on ränk hind. Me võime suunata valguse oma teabeallikatele ja ikkagi me ei saavuta mingeid tulemusi.

Kogu maailmale peaks olema selge, mis toimus ja isegi Ameerika Ühendriikide analüütikud räägivad sellest lahtise tekstiga. Jah see on tõsi [USA lasi Nord Streami õhku]. 

Carlson: Mul on üks küsimus, millele te saate võib-olla vastata. Te töötasite Saksamaal ja te olete selle poolest kuulus. Sakslased teavad, et nende NATO partner tegi seda, mis tekitas nende majandusele ränka kahju. Sellist, millest nad ei pruugi kunagi taastuda. Miks nad vaikivad? See ajab mind segadusse. Miks sakslased ei ütle midagi selle kohta? 

Putin: See paneb ka mind imestama, kuid tänast Saksamaa juhtkonda suunavad rohkem kollektiivse lääne kui oma riigi huvid. Teistmoodi ei ole võimalik nende tegevust või tegevusetust loogiliselt selgitada. Asi pole ainult North Streamis 1-s, mis lasti õhku. North Stream 2 sai küll kahjustada, aga üks toru on terve ja kasutamiseks turvaline ning selle kaudu võiks Euroopasse gaasi saata, kuid Saksamaa ei ava seda. Meie oleme omalt poolt valmis: "Palun [ostke gaasi]."

Siis on veel teine Jamali-Eurooa torujuhe läbi Poola, mille kaudu saaks transportida suurel hulgal gaasi, aga Poola sulges selle. 

Poola sööb Saksamaa peost. See riik saab raha Euroopa Liidu fondidest ja Saksamaa on nende fondide suurim rahastaja. Teatud mõttes Saksamaa toidab Poolat, kuid see sulges [gaasi] transpordi Saksamaale. Miks? Ma ei saa aru.

Samamoodi Ukrainaga, millele Saksamaa saadab relvi ja raha. Ameerika Ühendriikide järel on Saksamaa rahaliselt Ukraina suurim toetaja. Ukrainat läbib kaks gaasitoru. Ukrainlased panid ühe neist lihtsalt kinni. Avage see teine toru ja ostke maagaasi Venemaalt. 

Ukrainlased ei tee seda. 

Miks Saksamaa ei pöördu Ukraina poole ja ei ütle, et "kuulge mehed, me anname teile raha ja relvi, palun avage nüüd kraanid ja laske meile suunatud Venemaa gaas läbi. Me ostame Euroopas veeldatud maagaasi üüratu hinnaga, mis muudab meie konkurentsivõime igas vallas nullilähedaseks.

Te tahate meilt raha saada? Proovime jõuda rahuni ja normaalsete suheteni. Sest see aitab meie majandust, mis lubab meil teile raha anda." 

Ukrainlased keelduvad seda tegemast. Miks?

Küsige seda nende käest. Mis küll nende [Saksamaa riigijuhtide] peas võib toimuda? Need on väga ebakompetentsed inimesed. 

Tõlkis Karol Kallas