Keskerakonna, EKRE ja Isamaa esimehed andmas meediale aru koalitsiooniläbirääkimiste tulemustest. Foto: Scanpix

Pühapäevases raadiosaates „Räägime asjast" tõdesid Mart Helme ja Martin Helme, et kooseluseaduse tühistamiseks parlamendis ei tule hääled kokku, ja seda just Keskerakonna tõttu. Samas lepiti uue koalitsiooni konsultatsioonidel kokku, et kooseluseadust ei hakata rakendama. Samuti astutakse samme põhiseaduse muutmise suunas, et määratleda abielu ühe mehe ja ühe naise vahelise liiduna. Alternatiiviks on „lilla koalitsiooni" võimule saamine, kes viiks kooseluseaduse läbisurumise lõpuni.

"Kooseluseaduse tühistamist parlamendis meil ei õnnestunud läbi suruda, sest et lihtsalt ei tule hääled kokku. Mitte sellepärast, et keegi ei tahaks, vaid lihtsalt ei tule hääled kokku. Nad ei tule kokku – kõik saavad aru – Keskerakonna fraktsioonist," selgitas Martin Helme.

"Ja mida me siis asemele saime? Ja see on väga oluline ja väga väärtuslik – on kokkulepe panna Eestis kehtima rahvahääletus ja rahvaalgatus ehk siis 50 000 allkirja kogumisel saab ükskõik millise riigielu küsimuse panna referendumile, ja kui üle poole valijaskonnast käib valimas ja toetab seda referendumi ettepanekut, siis on see automaatselt kehtiv asi. See tähendab, et kooseluseaduse tühistamise me saame panna referendumile. See tähendab, et presidendi otsevalimise muudatuse saame me panna referendumile."

"Me saime kuldvõtmekese, millega ära lahendada kõik teised asjad, mida me seekord ei saanud," arvas Martin Helme.

Mart Helme sõnul tuleb rõhutada, et see kõik võtab aega ja selle puhtpraktiline lahendamine nõuab n-ö käte väänamist. Väärtuslik on, et lepiti kokku referendumi künnised.

Martin Helme jätkas, et järgmistel kohalikel valimistel on kavas läbi viia rahvaküsitlus (siduvaks referendumiks on vaja 61 häält riigikogus), kas täiendada põhiseaduse paragrahvi 27 sõnadega, et abielu on ühe mehe ja ühe naise vaheline alaline liit. Kui rahvas seda toetab, siis on kavas veel selle riigikogu koosseisu ajal esitada 51 häälega põhiseaduse muutmise algatus, mis tuleb lõpuni viia järgmises koosseisus.

Kolmas asi seoses kooseluseadusega on see, et lepiti kokku, et kooseluseadust ei hakata rakendama. On oht, et Reformierakond ja sotsid panevad rakendusaktid lauale ja kui poleks selget ja siduvat lubadust Keskerakonnast, et nad on selle vastu, siis oleks võimalik kooseluseaduse rakendamine ära teha.

"See on see, mida me saavutasime, ja see ei ole vähe," ütles Martin Helme.

Tema sõnul oleks alternatiiv olnud see, et EKRE esindajad oleksid kõnelustelt lahkunud ja võimule oleks tulnud „lilla koalitsioon" või „Verhofstadti koalitsioon", kes oleks ära teinud rakendusaktid.

Nad oleksid jätkanud rahvusriigi lammutamise, euroföderalismi ja n-ö vähemuste kaitse agendat, lisas Mart Helme.

Saade "Räägime asjast" on eetris igal pühapäeval Tre Raadios ja raadios Ring FM – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Esmaspäeva õhtul on saate kordus eetris Kuressaare Pereraadios. Saadet saab järelkuulata siit.

Kokkuvõtte koostas Veiko Vihuri