President Donald Trump Luure Keskagentuuri (CIA) peakorteris Langleys luurajate ees. Foto: Carlos Barria, Reuters/Scanpix

EKRE poliitikute Mart ja Martin Helme 19. veebruari vestlussaates "Räägime asjast" oli üheks jututeemaks, et Donald Trumpile vastu töötavad Ameerika luuretalitused, kuid samuti Euroopa luureorganisatsioonid on väljunud kontrolli alt ja neil on tekkinud oma agenda. Eesti demokraatiale on ohuks, et meie luureasutused alluvad välismaistele peremeestele.

Saate teises pooles Donald Trumpist rääkides nentis Martin Helme, et Ameerika presidendi vastu töötavad tema enda luureagentuurid. Mart Helme hinnangul on establishment, kogu peavoolumeedia ja luureagentuurid läbi põimunud.

Kommenteerides uudist, et üks Balti riikide luureasutustest olevat luuranud Donald Trumpi meeskonna järele, nentis Martin Helme, et Eesti, Läti ja Leedu luuretalitused "töötavad väga tihedalt koos suurte lääne luureorganisatsioonidega" ning teevad neile allhanget. Kui USA luureteenistused töötavad Trumpile vastu, siis pole imestada, kui allhanke tegijad saavad räpaseid ülesandeid.

Martin Helme sõnul tuleb luureasutused allutada demokraatlikule kontrollile. Helme hinnangul on viimased 10–20 aastat on lääneriike juhtinud luureorganisatsioonid ja neil on tekkinud oma agenda, mida nad ellu viivad. See on kontrolli alt väljunud mitte ainult Ameerikas, vaid ka Euroopas. Nad töötasid hullumiseni Trumpi presidendiks saamise vastu, lisas Martin Helme.

Mart Helme märkis, et Eesti luureorganid ei allu Eesti valitsusele, vaid välismaistele peremeestele, ja see on otsene oht Eesti demokraatiale.

19. veebruari saadet saab hiljem järelkuulata siin.