Politseinikud Toompeal 12. aprillil 2021. Foto: Illimar Toomet

EKRE juhid Martin Helme ja Mart Helme tõdesid pühapäevases raadiosaates „Räägime asjast", et Eesti riiki juhivad jõustruktuurid, kelle üle puudub tsiviilkontroll, ning politsei ebaproportsionaalse tegevuse tõttu on tekitatud kurja kahju rahva usaldusele nii oma riigi kui politsei vastu.

„See, mismoodi Eesti valitsus ja Eesti politsei juhtkond reageeris rahumeelsetele meeleavaldustele, on maha kirjutatud üks ühele sellest, mismoodi käitub Lukašenko ja mismoodi Moskvas takistatakse meeleavaldusi. Me oleme nüüd jõudnud sinna," nentis Martin Helme.

Saatekülaline Urmas Reitelmann (EKRE) rõhutas, et õigus meelt avaldada on põhiseaduslik õigus. „Me näeme siin ka seda, kuidas rünnati meie konstitutsiooni," lausus ta.

„Mina tahakski öelda, et tegelikult meil on põhiseaduslik kriis," märkis Mart Helme.

Tema sõnul väitsid peaminister Kaja Kallas ja siseminister Kristian Jaani, et nemad ei teadnud asjast lähemalt midagi. Mart Helme tõdes, et kogu seda meeste hulka, keda on võimalik välja panna massirahutuste korral, kasutati peamiselt naiste ja laste vastu.

„Kas meil oli tegemist massirahutustega? Kas meil põletati autosid, lõhuti poode, peksti tänaval suvalisi inimesi? Kas meil olid rohelised mehikesed, kes püüdsid riigivõimu kukutada?" küsis Mart Helme.

„Olid küll. Aga need rohelised mehikesed olid sinna saadetud [PPA peadirektori] Elmar Vaheri poolt," pistis Martin Helme vahele.

„Just nimelt," jätkas endine siseminister Mart Helme. „Meil ei olnud ju mitte midagi taolist, mis oleks nõudnud märulipolitsei ja kiirreageerijate välja saatmist. Mitte midagi taolist. Meil ei olnud ju mingit märatsemist, mingeid massirahutusi. Meil oli rahumeelne ja suhteliselt väike hulk inimesi, kellele politsei peale lendas, keda politsei ahistama hakkas ja keda politsei püüdis lavastada mingiks tohutuks ohuks Eesti põhiseaduslikule korrale. See on põhiseaduslik kriis. See kõneleb ühest asjast. Meil ei ole tsiviilkontrolli jõustruktuuride üle."

Martin Helme sõnul leiti EKRE fraktsioonis, et keegi peab vastutama selle eest, et saadeti politsei oma rahva vastu. Selleks, et algatada umbusaldusavaldust, on vaja 21 allkirja. EKRE-l on riigikogus 19 saadikut – paraku ei tulnud ei Isamaast ega sotsidelt ainsatki allkirja.

„Ei ole põhjust, see devalveerib, läbi ei lähe nagunii ja mis me sellega saavutame ja asi ei ole nii hull," loetles Martin Helme opositsioonikaaslaste vastuväiteid.

Toompea lossi ette kogunenud protestijatega kõnelenud Urmas Reitelmanni sõnul ühendas meeleavaldajaid mure Eesti riigi ja terendava politseiriigi pärast. Nad küsisid: „Ütle, mis me teha saame?"

Mart Helme sõnul on talle jäänud mulje, et võimu suhtumine on selline: oleme valmis inimesed pigem maha laskma, aga koroonasse nad ei tohi nakatuda. Helme rõhutas, et EKRE tahab näha ohuhinnanguid, mille alusel selline tegevus ette võeti, ja välja selgitada käsuahela.

„Kogu selle eelmise nädala põhjal, kui kellelgi veel on kahtlus, kes või mis juhib Eesti riiki – Eesti riiki juhivad jõustruktuurid, vähemalt praegu küll, kui meid enam valitsuses ei ole, siis nad teevad, mis nad tahavad," ütles EKRE esimees Martin Helme.

„Aga see ongi põhiseaduslik kriis," märkis Mart Helme.

Mõlemad saatejuhid avaldasid arvamust, et kuigi endine kõrge politseiametnik Kristian Jaani on tehtud siseministriks, jagab käske tema ülemus, PPA peadirektor Elmar Vaher.

Martin Helme hinnangul on leidnud tõestust, et see, mille vastu meeleavaldajad protestisid – politseiriik – on juba kohal, ilma et ühtki seadust oleks veel muudetud.

„Kurja kahju on tehtud mitte ainult Eesti kodanike usalduse vastu oma riigi vastu, vaid kurja kahju on tehtud ka Eesti inimeste usalduses oma politsei vastu," nentis Martin Helme.

Reapolitseinike osas arvas ta, et neil seisab ühel hetkel ees küsimus: kas ma täna hommikul saan tööle minna, sest et mul on käsk minna oma rahva vastu?

Mart Helme ütles, et on saanud tagasisidet, kus politseinikud on tunnistanud, et on saanud ebaseaduslikke korraldusi ja neil poleks õigust niisugustele korraldustele alluda.

„Nad ei olnud kindlasti õnnelikud seal väljakul seistes," arvas Urmas Reitelmann.

„Reapolitseinikud minu arvates olid väga lollis olukorras," nõustus Mart Helme. „Rambod on rambod – nendel rusikad sügelevad ja nemad tormavad hea meelega kaklusse."

„Aga sellesse olukorda panid nad nende oma ameti peadirektor, nende oma prefekt ja siis sellele peadirektorile kulpi lööv endisest alluvast minister," nentis Martin Helme.

„Oma rahva vastu saata oma mundrikandjaid – ühes normaalses demokraatlikus riigis tegelikult see valitsus jätkata ei saa," lisas ta.

„No saab küll," kostis Mart Helme. „Järelikult ei ole need normaalsed demokraatlikud riigid."

Martin Helme juhtis tähelepanu veel sellele, et Tallinna ühistranspordis ei järgita tipptunnil 2+2 reeglit ja sellest ei peetud kinni ka massivaktsineerimistel, kuhu inimesed kokku tulid.

„Ja nüüd järsku te avastate, et Vabaduse väljakul ja Toompeal 2+2 on nii püha, ikka Siinai mäelt antud püha asi, et seda tuleb ikkagi millimeetriga mõõta. See ongi ju ebaproportsionaalne jõukasutamine," ütles Martin Helme ja jätkas, et kas 9. mail aetakse inimesed laiali sama jõuliselt, kui samad piirangud on veel jõus.

„Ühe nädalaga, mõne päevaga nägime me seda, kuidas Eesti politsei asemel on meil miilits või OMON. Ja see on niivõrd vastik ja selles on süüdi valitsus, selles on süüdi peaminister, siseminister ja politseiameti juht. Nad kõik peaksid lendama oma kohalt selle asja eest," võttis Martin Helme teema kokku.

Toimetas Veiko Vihuri