Martin Helme ja Mart Helme, Foto: Scanpix

Pühapäevases raadiosaates “Räägime asjast” juhtisid Martin Helme ja Mart Helme taas kord tähelepanu olukorrale seoses võõrtööjõu sissetoomisega ja nentisid, et Eesti tööandjad on huvitatud töötajatest, kellele saab maksta võimalikult väikest palka, kuid sellega suunatakse Eesti virelemise teele.

Martin Helme meenutas möödunud nädalal riigikogu majanduskomisjonis toimunud arutelu. Komisjoni olid tema hinnangul tulnud piiramatu tööjõu sisseveo poliitikale lobi tegema Tööandjate Keskliit ja siseministeeriumi rändeosakonna juht. Samuti meenutas Martin Helme, et ühe viimase asjana lõdvendas Reformierakonna valitsus enne kukkumist tööjõu sissetoomise tingimusi.

Ajutist tööjõudu tuuakse Martin Helme sõnul sisse piiramatult; siis on veel renditööjõud, mille üle isegi ei peeta arvestust; hooajatöötajatel (mis ei ole sama asi kui ajutine tööjõud) pole isegi palganõuet ega numbrilist piirangut. Teoreetiliselt võib ilma piiranguta Eestisse tööle tulla Euroopa Liidu viissada miljonit elanikku, USA kolmsada miljonit elanikku, Jaapanist sada kolmkümmend miljonit ning samuti Kanadast ja veel mõnest riigist.

“Meil on praktiliselt miljard inimest maailmas, kes võivad Eestisse tööle tulla ilma igasuguse piiranguta,” nentis Martin Helme ja lisas: “87 protsenti nendest ajutistest, hooaja- ja renditöötajatest tuleb kolmest riigist: Ukraina, Venemaa, Valgevene.”

“Madalapalgalised ja sotsiaalselt kaitsmata inimesed – see on see, mida meie tööandjad tahavad siin saada,” märkis Mart Helme. “Ja selle nimel töötab kogu meie valitsuse masinavärk, et niisugused inimesed Eestisse saabuks. Ja sisuliselt on see omandamas mõõtmeid, mida me võime nimetada rahva väljavahetamiseks, sest meie inimesed lähevad parema palga ja sotsiaalsete tagatiste peale mujale.”

Martin Helme lisas, et odava tööjõu pealevoolamisega hoitakse palgad madalal ning see ei innusta ka ettevõtjaid tootlikust tõstma ja efektiivsemaks muutuma. “Te lihtsalt suunate Eesti virelemise teele,” ütles Helme.

Saade “Räägime asjast” on eetris igal pühapäeval Tre Raadios, raadios Ring FM ja Kuressaare Pereraadios – hommikul kell 11.00 ja õhtul kordusena kl 21.00. Saadet saab järelkuulata siit.

“Räägime asjast”: sisseränne läheneb Karl Vaino aja tasemele