Martin Helme ja Kaja Kallas. Fotokollaaž: Objektiiv

Reformierakonna toetus erakondade soosingu edetabelis langeb ning EKRE on tõusnud teist nädalat järjest juhtpositsioonile, jätkub ka Isamaa tõus, selgub MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi ja uuringufirma Norstat Eesti AS koostöös tehtud küsitlusest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda 23,4%,  Reformierakonda 21,8% ja Isamaad 17,9% valimisõiguslikest kodanikest.

Kui EKRE toetus on alates augusti lõpust püsinud 23-24% vahel, siis Reformierakonna toetus on langustrendis. Nädalaga langes peaministripartei toetus 1,2 protsendipunkti võrra ning viimase nelja nädalaga on see langenud 4,1 protsendipunkti võrra. See langus on kukutanud peaministripartei käesolevaks nädalaks EKRE seljataha ning eelmisel nädalal võrdse toetusega olnud kahte erakonda lahutab nüüd 1,6 protsendipunkti.  

Kolmandal kohal oleva Isamaa toetus jätkas kaheksandat nädalat järjest tõusu. Nädalaga kasvas toetus veel 1,2 protsendipunkti võrra ning kaheksa nädalaga on toetus kokku kasvanud 8,1 protsendipunkti võrra. See on kõrgeim tase alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas ning Reformierakonnast jäädakse hetkel 3,9 ja EKRE-st 5,5 protsendipunkti kaugusele. 

Esikolmikule järgnevad Keskerakond (15%), SDE (10,2%) ning Eesti 200 (6,3%). Keskerakonna toetus on viimase seitsme nädalaga langenud 3,6 protsendipunkti võrra. Ühegi esikolmikule järgneva erakonna toetus nädalaga märkimisväärselt ei muutunud ning seega on vähemalt hetkel peatunud Keskerakonna langus. 

Koalitsioonierakondi toetab kokku 38,3% ning opositsioonierakondi 56,3% vastajatest.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 18. septembrist 13. oktoobrini ning kokku küsitleti 4002 valimisealist Eesti Vabariigi kodanikku. 

Toimetas Markus Järvi