Mart Helme ja Helle Kullerkupp Pärnus hotell Strand Lahe saalis. Foto: Urmas Saard

Urmas Saard avab Pärnus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja vähiühingu kohtumisel jutuks tulnud moslemite vägistamislaine teemalise jutu konteksti, mida peavool on tahtlikult valesti tõlgendanud.

Tänastest veebiuudistest saab lugeda ja kuulda, et eile saabus Pärnu Postimehe toimetusele lugejakiri reedesel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja vähiühingu kohtumisel osalenud naiselt, keda häirinud EKRE esindajate jutt vägistamislainest, mille võib kaasa tuua massiline sisseränne. Ajalehe toimetuse kasutuses olev helisalvestise katkend kinnitab sellesisulist juttu.

Mart Helme esitas näite, kuidas moslemid löönud Londonis burgerit söönud inimese käest suutäie, mis olevat roojane toit. Helme viitas võimalusele, et edaspidi võib sarnasid juhtumeid esineda ka Eestis.

Edasi jätkas Helme juba foorumteatri laadses vestluses kuulajatega: "Te käitute oma riietusega väljakutsuvalt. Mis istute siin nii kahtlaselt, ahvatlete mind?" küsis Helme esireas istunuile otsa vaadates. Vestluses osalenud EKRE Pärnumaa piirkonna juht Helle Kullerkupp ütles: „Silmsidet ei tohi tekkida, näiteks. Kuulute vägistamisele, sest te provotseerite. Just-just!"

„Eestil on oma komberuum, nad ei sobi siia," õigustas Helme eesti naiste rõivavalikut.

Pärnu Postimehe faktipõhises uudises leidub ka teatav hinnanguline lause, milles märgitakse, et häirivalt mõjuv mõttevahetus leidis pärnakate ees tõepoolest aset. Helisalvestit kuulates ei tunne, et kuulajatega suhtluses olnuks midagi häirivat. Häirivalt mõjub pigem Euroopas leviv tendents, mis väljendub sisserändajate põlguses siinse kultuuriruumi ja harjumuste suhtes.