Foto: Piqsels

Saksamaal on taas paljastunud üks massisisserände suurimaid valesid: igasugune sisseränne ei lahenda tööjõuprobleeme. 

Riigi tööjõuprobleeme ei aita lahendada isegi ukrainlased, kes on võrreldes Lähis-Ida ja Aafrika sisserändajatega haritud inimesed. Saksamaa Kaubandus- ja Tööstuskoda (DIHK) teatas neljapäeval 12. jaanuaril, et rohkem kui pool Saksamaa ettevõtetest ei leia vajalike oskustega tööjõudu, mis omakorda tekitab Euroopa Liidu suurima majanduse kasvuväljavaadete osas kahtluseid, vahendab Reuters

DIHKi sõnul on tööjõupuuduse käes kannatavate ettevõtete osakaal ajaloo suurim ja 22 000 küsitluses osalenud ettevõttest teatas 53 protsenti, et neil on töölisi vajaka.

DIHKi asejuht Achim Dercksi sõnul on "meie hinnangu kohaselt täitmata ligikaudu kaks miljonit töökohta". Selline puudujääk tähendab, et ettevõtetel jääb tegemata 100 miljardi euro väärtuses toodangut.

Tema sõnul ei lähe vaatamata asjaolule, et tööjõuturul läheb inimestel suhteliselt hästi, sugugi hästi ettevõtetel. Tööjõupuudus, kõrged energiahinnad ja liikumine kliimaerapooletuse poole loovad koos "plahvatusohtliku segu", mis võib kaasa tuua ettevõtete tootmise kolimise välismaale.

"Oskustööliste puudus ei ole koormaks mitte ainult ettevõtetele, vaid see ohustab ka olulisi tulevikueesmärke, nagu energiaüleminek, digitaliseerimine ja taristu rajamine," jätkas Dercks.

Vajalike oskustega töölisi on leida järjest harvemini, sealhulgas tootmissektoris, mis on Saksamaa ekspordi alustala.

Uuringus leiti, et 67 protsenti elektriseadmete tootjatest ja sama palju masinaehitusettevõtetest ei suuda leida vajalikke töölisi. Autotööstuses on töötajaid puudu 67 protsendil ettevõtetest.

Saksamaale on Ukraina sõja tõttu jõudnud miljon Ukraina elanikku, mujalt tulnutest otsib riigis asüüli 200 000 inimest, mis on kokku 35 protsenti suurem arv sisserändajaid kui 2015. aasta sisserändekriisi ajal.  

UNESCO andmetel on Ukraina üks maailma haritumaid rahvaid. Lähis-Ida kirjaoskuse tase on kuskil 70 protsendi juures ja Sahara aluses Aafrikas on see mõned protsendid alla 70. Sotsiaaldemokraat ja majandusteadlane Thilo Sarrazin hoiatas raamatus "Saksamaa käib maha" juba üle kümne aasta tagasi, et töötutest vanematega sotsiaalabi peal elavate sisserändajate perede lapsed on enamasti töötud ning elavad sotsiaalabi peal.

Toimetas Karol Kallas