Ametnikud hakkavad 9. septembril Malmös hääli lugema. Foto: Scanpix

Rootsi parlamendivalimistest on tänaseks möödunud juba üle kolme kuu ning valitsuse ja peaministrita rootslaste ees seisab reaalne võimalus uuesti jaoskondadesse sedeleid täitma minna.

Politico andmetel selgus eile, et Keskpartei liider Annie Lööf ei ole valmis toetama sotsiaaldemokraadist endise peaministri Stefan Löfveni taaskordset kandideerimist järgmise valitsuse juhiks, kuna too ei taha langetada makse, olles suuresti sõltuv soosingust ametiühingutes ning koostööst Vasakparteiga.

Mäletatavasti tõusid viimastel valimistel võtmepositsioonile migratsioonivastased Rootsi Demokraadid, kelle abist valitsuse moodustamisel on aga kogu “peavool” senini keeldunud.

Nagu on nentinud Rootsi Demokraatide juht Jimmie Åkesson, on Keskpartei seisukoht nende vaatevinklist soodne, kuid samas jääb Lööfi käitumine talle paljuski arusaamatuks.

“Annie Lööfi käitumine muutub aina arusaamatumaks,” vahendab Åkessoni Postimees.

“Hääletades maha nii (mõõdukate esimehe – toim) Ulf Kristerssoni kui Stefan Löfveni, ei jää talle palju alternatiive alles. Tänane (st eilne) otsus on viinud meid märkimisväärselt lähemale erakorralistele valimistele ja see on tervitatav.”

Rootsi Demokraatide populaarsus on pärast valimisi olnud kindlal tõusukursil.

Toimetas Urho Meister