Foto: Scanpix

Rootsi ja Taani teatasid kolmapäeval 6. oktoobril, et nad peatasid südame ja veresoonkonna haiguste põhjustamise tõttu nooremate inimeste süstimise Moderna Covid-19 vaktsiiniga.

Rootsi terviseameti sõnul peatasid nad Moderna vaktsiini kasutamise hiljem kui 1991. aastal sündinud inimeste peal, sest üha rohkem kaasneb selle süstiga müokardiidi (südamelihaste põletik) ja perikardiidi (südamepauna põletik) juhtumeid, vahendab Reuters.

"Seos südamehaigustega on eriti selge Moderna Spikevax vaktsiini puhul ja seda eriti peale teist doosi," kinnitas Rootsi terviseamet.

Moderna kõneisiku poolt ajakirjandusele saadetud e-kirjas kinnitab ettevõte, et vaktsineerimisega kaasnevate südamehaiguste oht on "harv".

"Tegemist on tavaliselt kergete [südamehaiguste] juhtumitega ja isikud paranevad sellest lühikese aja jooksul tavaravi ning puhkusega. Müokardiidi oht on märkimisväärselt suurem Covid-19sse nakatumise puhul ja vaktsineerimine on kõige parem viis sellest hoiduda," väidab ravimiettevõtte, mis enne Covid-19 vaktsiini pole suutnud valmis teha ühegi haiguse vastu ühtegi teist toimivat mRNA vaktsiini. 

Ameerika Ühendriikide teadusuuringus, mis käesoleval hetkel on ekspertide käes hinnata (peer review), väidetakse, et alla kahekümne aastaseid mehi ähvardab Covid-19 nakatumise puhul müokardiit kuus korda enam kui neid, keda on vaktsineeritud.

Taani teatas, et kuigi nende riigis on 12 kuni 17 aastastele peamiseks Covid-19 vaktsiinivalikuks Pfizer/BioNTechi süst, loobutakse Moderna vaktsiinist siiski "ettevaatusprintsiibist" lähtudes.

"Esialgsetest andmetest selgub, … et Moderna vaktsiiniga süstimisega kaasneb suurenenud südamepõletiku oht," teatas Taani terviseamet oma avalduses. 

Taani ametiasutus osutas veel avalikustamata uuringule, mis saadetakse ülevaatamiseks Euroopa Ravimiametile. Uuringu lõplikud tulemused avalikustatakse ilmselt ühe kuu jooksul.

Nii Taani kui Rootsi soovitavad mõlemad noorte vaktsineerimiseks Pfizer/BioNTechi Comirnaty vaktsiini. 

Ameerika Ühendriikide ja Euroopa Liidu kontrollorganid ning Maailma Terviseorganisatsioon kinnitavad ühest suust, et nii Moderna kui Pfizer/BioNTechi mRNA vaktsiinide kasu kaalub üles Covid-19 kaasnevad ohud. 

Kogutud teadusandmed näitavad, et Moderna vaktsiiniga kaasnev südamehaiguste oht on suurem kui Pfizer/BioNTech vaktsiini puhul. Põhjuseks, miks see nii on, peetakse asjaolu, et Pfizer/BioNTechi süstis on mRNA vaktsiiniainet 30- ja Moderna vaktsiinis 100 mikrogrammi

Norra juba soovitab nooremate inimeste peal kasutada Pfizer/BioNTechi vaktsiini ja Soome peaks samalaadse otsuse langetama neljapäeval.

Euroopa Ravimiamet kiitis Pfizer/BioNTechi Comirnaty vaktsiini noorte peal kasutamise heaks käesoleva aasta maikuus ja Moderna Spikevaxi vaktsiini juulis. 

Suure hulga massiliselt vaktsineeritud elanikkonnaga riikide (Iisrael, Island, UK jne) andmestik näitab, et vaktsineerimine Covid-19sse haigestumist ära ei hoia.

Oktoobri alguses ilmunud vabaühenduse Veritas paljastustest selgub, et ravimitööstushiiu Pfizeri enda teadlased kinnitavad, et loomulik immuunsus, mis saavutatakse Covid-19 läbipõdemisega, on kordades tõhusam kui vaktsineerimisega lubatu.

Toimetas Karol Kallas