Rootsi peaminister Magdalena Andersson. Foto: Scanpix

Rootsi sotsiaaldemokraadist naispeaminister Magdalena Andersson esines avameelse ülestunnistusega tõdedes, et tohutut hulka sisserändajaid, keda on viimase kahekümne aasta jooksul riiki elama lastud, pole suudetud Rootsi ühiskonnaga kokku kasvatada, see on põhjustanud paralleelühiskondade tekkimise ja kuritegevuse plahvatuse.

Andersson esines Rootsi sotsiaaldemokraadi kohta põrutava avaldusega neljapäeval 28. aprillil kui teavitas üldsust valitsuse kavast haarata organiseeritud kuritegevusega seotud probleemidel sarvist, vahendab Reuters.

Rootsi ühiskonda vapustas taaskord käesoleva kuu alguses puhkenud islamimeelsete uusrootslaste märatsemine, milles sai kannatada üle saja politseiniku. Vägivallalaine puhkes mitmes Rootsi linnas neljapäeval 14. aprillil kui pisut äkilisema parema ilmavaatega Taani-Rootsi poliitik Rasmus Pauladanil lubati võimude poolt mitmes Rootsi linnas lihavõttepühade ajal korraldada avalikke üritusi.

Pauladan selgitas oma meeleavalduste korraldamise ajendit: "Islam ei suuda harmoneerida arenenud demokraatliku ühiskonnaga. Samuti pole maailma ajaloos mitte ühtegi näidet kus islam oleks sulanud kokku arenenud demokraatliku ühiskonnaga. Seda pole mitte kunagi juhtunud, ega juhtu ka tulevikus, sest see on üdini võimatu."

Peaminister omakorda süüdistas meeleavaldustes kurjategijaid ja tema sõnul tekitavad Rootsis probleeme nii islamistid kui paremäärmuslased. Anderssoni narratiiv siiski ei pruugi pädeda – kui mitte pidada kurjategijateks kõiki moslemitest sisserändajaid – sest näiteks Örebros üles võetud "allahu akbar" karjujate ja politsei ründajate meeleavaldusel osalejate seas pole ainult tõmmud noored mehed, vaid seal on näha ka valgeid rootslasi, lapsi ning naisi.

"Segregatsioonil on lubatud areneda nii kaugele, et meil Rootsis on tekkinud paralleelühiskonnad. Me elame samas riigis, kuid täiesti erinevates reaalsustes," rääkis Andersson pressikonverentsil.

Rootsi elanike, kes pole sündinud Rootsis, arv on viimase kahe aastakümnega suurenenud kahe miljonini, mis moodustab viiendiku riigi elanikest.

Sotsiaaldemokraadid, Anderssoni partei, on Rootsis võimul olnud viimasest neljakümnest aastast 28, sealhulgas viimasel kaheksal aastal. 

Rootsi sotsist naispeaministri sõnul kavatsetakse luua sisserändajate kogukondadesse noorte kuritegevuse komiteed, kus probleeme hakkavad koos lahendama nii sotsiaaltöötajad kui politsei. Samuti tegi ta ettepaneku, et lapsi võiks ilma vanemate sellekohase nõusolekuta sundida koolis käima. 

Samuti süüdistas ta probleemides Rootsi ühiskonna halba lõimevõimekust ja leidis, et nii politseile kui sotsiaalteenustele on antud moslemitest rootslaste tegemiseks liiga vähe raha. 

Rootsis toimuvad käesoleva aasta lõpus üldvalimised. Alates 2015. aasta sisserändekriisist on Rootsi olnud suhtarvult elanike kohta üks Euroopa Liidu suuremaid sisserändajate vastuvõtjaid. Tänaseks kuulub Rootsi ELi sisserändajaid kõige enam tõrjuvavamate riikide hulka. 

Inimõiguslaste organisatsiooni Amnesty International sõnul põhjustab Rootsi sisserännet ja sisserändajaid puudutavate poliitikate karmistamine inimestele kannatusi ning teevad lõimumise sisserändajate jaoks veelgi raskemaks.

Toimetas Karol Kallas