5. juunil Nigeeria katoliku kirikule korraldatud rünnakus hukkus vähemalt 50 inimest, aga mõningatel andmetel võis hukkunuid olla koguni üle 80ne. Kuigi rünnaku korraldajate identiteeti ja motiivi pole veel tuvastatud, kahtlustavad kohalikud võimud selle sooritamises kohalikke islamiäärmuslasi, vahendavad Catholic News Agency, ABC News ja Voice of America.
Vähemalt 50 inimest sai surma ja 86 haavata kui relvastatud isikud ründasid nelipühade jumalateenistuse ajal kirikulisi Püha Franciscus Xavieri katoliku kirikus Owo linnas, Ondo osariigis Nigeeria edelaosas. Rünnakut kinnitas ka Ondo kuberner Arakunrin Akeredolu.
Kohaliku arsti sõnul toodi vähemalt 50 hukkunut Owo föderaalsesse meditsiinikeskusesse ja Püha Louisi katoliku haiglasse. Kuigi Ondo osariigi kuberneri kõneisiku Richard Olatunde väitel oli hukkunuid hoopis 40, on tõenäoline, et see arv ei ole siiski täpne. Varasemalt anti hukkunute arvuks isegi 22 inimest, kuid see osutus ekslikuks.
Ühe anonüümse allika sõnul, kes on selle kuriteo uurimisega otseselt seotud, on kohalikus surnukuuris 82 rünnaku käigus hukkunut. Teise allika väitel, kes tugineb viimastele USA luureandmetele, on hukkunuid samuti üle 80ne. Mõlemad allikad rääkisid anonüümselt, kuna neil ei ole volitust rääkida meediale käimasoleva uurimise üksikasjadest. Nigeeria politsei kõneisik selgitas samuti meediale, et kuna uurimine veel kestab, siis ei saa nad hukkunute täpset arvu veel kinnitada.
Twitterisse postitatud videos on näha hukkunuid ja verd kiriku sees. Ondo kuberneri sõnul oli hukkunute seas ka palju lapsi. "Mind valdab sügav kurbus provotseerimata rünnaku ja süütute Owo inimeste tapmise pärast, kes täna Püha Franciscuse katoliku kirikus jumalateenistust pidasid," kirjutas kuberner Akeredolu sotsiaalmeedias. "See kuri ja saatanlik rünnak oli kalkuleeritud rünnak Owo kuningriigi rahu armastavate inimeste vastu, kes on läbi aastate nautinud suhtelist rahu."
Enne seda rünnakut peetigi Ondot üheks Nigeeria kõige rahulikumaks osariigiks.
Rünnakus kahtlustatakse kohalikke islamiäärmuslasi
Rünnak kirikuliste vastu oli koordineeritud ning tulistajaid oli mitmeid. Mitu tulistajat oli kirikus sees, esinedes koguduseliikmetena. Nad avasid kiriku sees tule jumalateenistusel osalejate pihta, samal ajal kui teised relvastatud mehed, kes olid kiriku ümber piiranud, tulistasid väljastpoolt erinevatest suundadest kirikusse sisse ning tulistasid ka katoliiklasi, kes üritasid kirikust välja pääseda. Ründajad õhkasid ka lõhkeainet.
Ründajad põgenesid sündmuskohalt varastatud Nissaniga. Kuigi sõiduk on nüüdseks leitud on ründajad endiselt vabaduses. Politsei sõnul leidsid nad sündmuskohalt ka kolm õhkamata improviseeritud lõhkeseadet, lõhatud lõhkeseadmete fragmente ja rünnakus kasutatud automaatrelva AK-47 padrunite hülsse.
Ründajate täpne arv on hetkel teadmata ning politsei ei ole suutnud neid tuvastada. Tapatalgu motiiv pole ka veel üheselt selge, kuna ükski rühmitus pole rünnaku eest veel vastutust võtnud.
Samas kahtlustavad Nigeeria ametivõimud siseminister Ogbeni Rauf Aregbesola sõnul rünnakus siiski radikaalset islamimässuliste rühmitust Lääne-Aafrika Provintsi Islamiriik (ISWAP).
"Me oleme näinud ISWAPi jalajälge kohutavas Owo rünnakus ning me jälitame neid. Meie julgeolekuagentuurid on nende kannul ja me toome nad kohtu ette," ütles siseminister riigi pealinnas Abujas.
ISWAP, mis tegutseb peamiselt Nigeeria kirdeosas ning naaberriigis Tšaadis, on üks kahest peamisest sealsest islamimässuliste rühmitusest, mis on võidelnud nii teineteisega kui ka Nigeeria armeega aastaid. Selle käigus on hukkunud sajad tuhanded inimesed ning miljonid on pidanud oma kodudest lahkuma. Ondo osariik jääb aga kaugele ISWAPi tavapärasest tegevuspiirkonnast.
Nigeeria politsei peainspektor Usman Alkali Baba on ellu kutsunud selle rünnaku täieulatusliku ja põhjaliku uurimise ning määranud ründajate tabamiseks spetsiaalsed politseiüksused.
Kristlaste tagakiusamine on massiline ja süstemaatiline
Nina Shea, inimõiguste advokaat ja ekspert usuvabaduse küsimuses Hudsoni Instituudi mõttekojas ja uurimiskeskuses, kommenteeris, et sõjakad rünnakud katoliiklaste ja teiste kristlaste vastu eskaleeruvad Nigeerias. Kuigi varasemalt leidis selline vägivald aset peamiselt Nigeeria põhjaosas ning riigi edelaosa, kus see rünnak aset leidis, oli suhteliselt rahulik.
"See tapatalg kirikus, mis oli täidetud pühapäevaliste jumalateenijatega on julmus, mida me oleme aastate jooksul korduvalt näinud Põhja-Nigeerias. See oli islamiäärmuslaste töö," on Shea veendunud.
"Kuigi üksikasjad tänase tapatalgu kohta alles ilmnevad, on selge, et suure ulatusega sõjakad rünnakud katoliiklaste ja teiste kristlaste vastu levivad karistamatuse süsteemis," jätkas ta. "Buhari valitsus on lubanud sellel raugematult jätkuda ega ole suutnud Nigeeria kirikuid kaitsta. Selles valitsuse passiivsuses nähakse rohelist tuld äärmuslastele kristlaste ründamiseks."
Shea kritiseeris samuti Bideni administratsiooni ja riigisekretär Antony Blinkenit liigse passiivsuse pärast üha suurenevate rünnakute suhtes kristlike külade vastu Nigeeria põhjaosas.
"Preestrite ja pastorite röövimised ja tapmised, kristlike tüdrukute orjastamine ja lintšimised rahvahulkade poolt väidetava jumalateotuse eest islami vastu on süvenenud alates sellest kui Bideni administratsioon eemaldas Nigeeria Ühendriikide "eriti murettekitavate riikide" nimekirjast, kuhu kuuluvad riigid, kus leiab aset eriti ulatuslik usuline tagakiusamine," ütles Shea.
"Blinken peab sellele kriisile reageerima, lõpetama sellele vabanduste otsimise kliimamuutuse narratiivi põhjal ning määratlema Nigeeriat taas eriti murettekitava riigina. Vähemaga leppimine oleks mõistusevastane," lisas ta.
"Süütuid, kaitsetuid usuinimesi tapetakse massiliselt agressiivsete rünnakute tulemusena isegi piirkondades, kus varem valitses rahu," ütles Shea lõpetuseks.
Paavst Franciscus palvetab hukkunute eest
Vatikan tegi omapoolse avalduse rünnaku kohta pärast seda kui paavst Franciscus sellest pühapäeval teada sai. "Paavst sai teada rünnakust Ondo kirikus, Nigeerias, ning kümnete usklike surmast nelipühade tähistamise käigus, kelle seas oli ka palju lapsi," seisis avalduses. "Kuni intsidendi üksikasjad selguvad, palvetab paavst Franciscus ohvrite ja nende riigi eest, mida tabas valus löök pidustuste hetkel ning usaldab mõlemad Issanda hoolde, et ta saadaks oma vaimu neid lohutama."
Ondo kuberner Arakunrin Akeredolu lubas, et osariigi valitsus tagab maa ohvrite ühiseks matmiseks, kuid ei öelnud, millal see aset leiab. "Me rajame mälestuspargi sinna, kuhu rünnakus hukkunud maetakse," ütles ta katoliku vaimulikele, kes olid tulnud oma kaastunnet avaldama.
Toimetas Martin Vaher